Ana Sayfa BİLGİ Yolcu ve Bagaj Hizmetleri Hangi Görevleri Yapıyor?

Yolcu ve Bagaj Hizmetleri Hangi Görevleri Yapıyor?

Yazan Doğukan Çelebiler
308 Görünümler

Yolcunun havalimanı’na girişinden uçağa binişine kadar geçen zamana kadar verilen hizmetlerde başrol oynarlar. Uluslararası kurallar ve havayolu kurallarına göre gerçekleştirilen bilet, bagaj, boarding ve pasaport kontrol işlemlerinin tümü ve uçağın gelişinde yolcuların karşılanarak pasaport kontrolüne yönlendirilmesi, yolcunun bagajı ile ilgili her türlü problemine yardımcı olunması görevleri arasındadır.

Bagaj Hizmetleri birimi olarak, personelin farklı görevleri olabiliyor. bu görevler nelerdir?

Yolcu seyahati boyunca birçok sorunla karşı karşıya kalıyor.

Bagaj problemi de bunlardan biridir.

Peki yolcu’ya nasıl yardımcı oluyorlar?
Örneğin, yolcu bagajını kaybettiğinde kayıp bagaj ofisine başvuru yapması gerekiyor.
yolcu bagajını kaybettiğinde, personel hemen bagajı araştırmaya başlar.

Bagaj hangi durumlarda kayıp oluyor?

1- Bagaj yolcunun geldiği istasyonda kalmış olabiliyor,genelde bu durumda rapor tutuluyor ve karşı istasyon ile iletişime geçiliyor.
2- Bagaj büyük istasyonlarda aşırı kalabalık olursa, şut bölgesinde kalabiliyor. Hava şartları kötü olduğunda bagajlar şut bölgesine geç gelebiliyor.
3- Bu bölüm genelde çok olan ve yolcuları kızdıran bir olay oluyor.
Sebebi ise bagajınızı başka bir yolcunun yanlışlıkla veya bilerek almasıdır.

Hangi durumlarda bagajınız başkası tarafından alınıyor?

Benzer bagaj en çok karşılaşılan durumdur.
– Size tavsiyem uçuşlarınızda mutlaka bagajınıza belirgin bir cisim koymanız(kurdele-isimlik vb.) bu sayede bagajı sizin bagajınızla aynı olan biri almaya kalkarsa, bu işaretler buna engel olabiliyor.
– Eğer bunu yapmadıysanız, bagaj alım bölgesine oyalanmadan daha erken gelmeniz hayat kurtarır,böylelikle bagajınız ile ilgili vakit kaybetmemiş olursunuz.
Bagajınızı birileri bilerek almış olabiliyor.

Peki neden sizin bagajınızı başkası bilerek alsın?

Eğer geldiğiniz istasyonda değerli eşyanızı birileri gördüyse, bagajınızı aldıktan sonra içinden değerli eşyanızı alıp, yanlış aldım diye geri getirebilir. Böyle durumlarda bagajınızdaki eşyaları mutlaka kontrol edin.

Önemli: Bagajınız kayıp olduğunda mutlaka personel ile iletişim kurun veya rapor tutturun çünkü bagajınızın bulunması için atılacak en büyük adım budur.

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin