Ana Sayfa İstanbul HavalimanıBilgiler Uçakların Tarihteki Gelişimi

Uçakların Tarihteki Gelişimi

Yazan Doğukan Çelebiler
267 Görünümler

Geçmişten Günümüze Havacılıkta İlk Olaylar Hep Dikkat Çekmiştir.

Photo by Staff Sgt. Bennie J. Davis III

-B-1B Lancer

B-1B Lancer, Amerika’nın uzun menzilli stratejik bombardıman gücünün önemli bir parçası olduğunu kanıtlamıştı. Hava Kuvvetlerinde hem güdümlü hem de güdümsüz silahlardan oluşan en büyük konvansiyonel yük taşıma kapasitesine sahip olan B-1, dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir zamanda herhangi bir düşmana karşı hızlı bir şekilde büyük miktarlarda yük taşıyabilirdi. İlk prototip uçuşu 23 Aralık 1974’te gerçekleşti ve 70’lerin sonlarında dört prototip üretildi, ancak program üretime girmeden önce 1977’de iptal edildi.

B-1B, sınıfında hız, taşıma kapasitesi, menzil ve tırmanma süresi açısından neredeyse 50 dünya rekoruna sahiptir.


-MIRAGE F1

Fransız Hava Kuvvetleri en eski Mirage III’lerin yerini alacak ve aynı anda daha düşük hızlarda inebilecek bir uçak ihtiyacı Mirage F1 programını tetikledi. İlk operasyonel uçak 1973’te Fransız Hava Kuvvetleri tarafından satın alındı. Mirage F1, Yunanistan, Fas, İspanya, Kuveyt ve Ürdün’e ihraç edildi. Mirage F1 01 ilk uçuşunu 23 Aralık 1966’da René Bigand’ın pilotu Melun-Villaroche yaptı.


-Bloch MD 800

MB 800P olarak adlandırılan bir posta uçağıydı. Pierre Le Bihan tarafından tasarlanan ve Châteauroux’da inşa edilen uçak, ilk uçuşunu 23 Aralık 1941’de Daniel Rastel ile kontrollerde bir test mühendisi Lucien Servanty ve bir tamirci Armand Raimbeau eşliğinde Cannes’da yaptı.


-Douglas C-47 Skytrain

Douglas DC-3 uçağından geliştirilmiştir. Douglas C-47 Amerika’nın her yere gidebilen 2.Dünya Savaşı uçağı olarak anılıyor. Çok yönlü bir uçak olan C-47 , askeri nakliyat ve diğer görevleri başarı ile yapmıştır. C-47, dünyanın her kıtasında her türlü hava koşulunda gidebiliyordu ve uçağı hem pilotların hem de teknisyenlerin favorisi yapmıştı. Bunun üzerine bir takma isim verildi “Gooney Bird”. İlk uçuşunu 23 Aralık 1941 yılında yapmıştır. C-47, hava taşımacılığı dünyasında devrim yaratan ve günün en çok satan uçağı haline gelen DC-3’ün askeri versiyonudur.


RAYTHEON 390 Premier 1

Beechcraft Premier 1, Hawker Beechcraft tarafından yapılan hafif jet uçağıdır. Uçak, Cessna CitationJet serisi uçaklarla rekabet edecek şekilde tasarlanmıştı. Raytheon, Premier 1’i Eylül 1995’te Las Vegas’ta NBAA (Ulusal İş Uçakları Birliği) kongresinde tanıttı. 19 Ağustos 1998’de piyasaya sürüldü.  ilk uçuş 22 Aralık 1998’de yapıldı.


-Antonov An-72 Kod Adı ”Coaler”

An-72 ilk olarak 1970’lerin sonlarında An-26 yerini almak üzere ortaya çıktı. An-72, piyasaya sürüldükten sonra, Rus ordusunda bir dizi rol üstlendi ve aynı zamanda birkaç sivil operatörle popüler bir uçak haline geldi. Uçağın iki turbofan motoru, yüksek monteli kanadın üstünde ve önünde yer alıyor. Motorlara gelen yabancı cisim hasarını en aza indirmeyi planlamışlardır. İlk uçuşunu 22 Aralık 1977 yılında yapmıştır.

An-72’ye sahip havayolu şirketleri;

Air Armenia
Air One
Antonov Airlines
Atlantic Airlines
Badr Airlines
Bashkirian Airlines
Darta
Enimex
Gazpromavia
Intradco
KS Avia
Motor Sich Airlines
RAF-Avia
Yamal Airlines


ILYUSHİN IL-86

Photo by wikipedia

Sovyetler tarafından tasarlanan ilk geniş gövdeli yolcu uçağı Ilyushin IL-86 ünvanına sahiptir. İlk olarak 22 Aralık 1976’da uçarken, dört yıl sonra 26 Aralık 1980’de Aeroflot ile hizmete girdi. Dört Kuznetsov NK-86 motoru bulunan uçak, tam yolcu yükü ile 4.000 kilometre menzile sahipti. Moskova’dan Havana’ya, giderken genelde yakıt ara istasyonu olarak kullanılan Shannon ve Gander’de durarak yakıt alıyordu.

Sovyetler Birliği havalimanları, bu kadar büyük bir uçağı idare edecek donanıma sahip değildi. Yolcular bagajlarını ellerinde uçak altı olarak adlandırdığımız yere kadar taşıyordu. Bagajlarını bırakan yolcular, uçağa sırasıyla binmeye başlıyorlardı. Koltuk araları oldukça geniş ve koltuk altları boştu, yolcular el bagajlarını koltuk altına da koyabiliyorlardı.


AD-l (Ames-Dryden 1) ”Eğik Kanatlı Uçak”

Havacılığın en alışılmadık kavramlarından biri olan ”dönen bir kanat” NASA Dryden Uçuş Araştırma Merkezi’nde, yakıt açısından verimli bir transonik eğik kanatlı uçak test edilmeye başlandı. Eğik kanat konsepti, 1979’da başlayıp 1982’ye kadar devam etti. Uçak, 1979-1982 yılları arasında NASA Dryden’da yürütülen araştırma programı sırasında 79 kez uçtu ve 60 derecelik açıya kadar verimlilik gösterdiği kaydedildi.

AD-1 programının amaçları, eğik kanatlı bir uçağın kullanım ve uçuş niteliklerini değerlendirmek, kontrol sistemi gereksinimlerini araştırmak ve araştırma projesi sırasında elde edilen verileri ölçekli modeller üzerinde daha önceki rüzgar tüneli testleri sırasında üretilen bilgilerle karşılaştırmaktı. Uçağın toplam maliyeti 240.000 dolardı. Eğik kanadın ilk uçuşu 21 Aralık 1979’da yapıldı. NASA araştırma pilotu Tom McMurtry proje pilotuydu ve ilk görev serisini uçurdu.


Edgley EA7 Optica

Helikopterin görünümlü olağanüstü yavaş uçuş yetenekleriyle birleştiren Edgley EA7 Optica düşünülen konsept üç koltuklu bir gezi uçağıydı. Londra’daki Imperial College of Science & Technology’de yüksek lisans öğrencisi olan tasarımcı John Edgley, tasarıma 1974’te başladı ve1975’te test edildi. Prototipin yapımına 1976’da Londra’da başlandı ve son montaj Cranfield Havacılık Koleji’nde yapıldı. İlk uçuş 14 Aralık 1979’da 119kW Avco Lycoming O-320 motorla yapıldı ancak daha sonra 134kW IO-360 olarak değiştirildi. Optica’nın dünyanın en sessiz çalışan uçağı olduğu iddia ediliyor.

Tüm kokpit tertibatının motorun önüne monte edilmesi pilota ve yolculara 270′ panoramik görüş ve neredeyse dikey aşağı görüş sağlıyordu.

Optica’nın görevleri;

-Hava fotoğrafçılığı

-Gözetim devriyeleri

-Trafik raporlaması

-Elektrik hattı incelemesi, buna benzer işlevleri ile bir helikopterin yapacağı neredeyse bütün işleri yapabiliyordu.

Üretildikten sonra büyük ilgi gören Edgley daha fazla üretilmeye başlandı. Fakat 1985 yılında yeni üretilenlerden birinin düşmesi uçağı geri plana attı.

Tupolov Tu-204

Tupolev Tu-204, orta menzilli, dar gövdeli ve çift motorlu bir jettir. Avrupa üretimi motorlarla uçan ilk Rus uçağıdır. Rolls Royce RB211-535 motorları kullanılmış, Boeing 757 uçağına rakip ve alternatif olmak hedeflenmiştir.  İlk uçuş 2 Ocak 1989’da gerçekleşmiştir. Tu-204 birkaç modelde sunulmuştur. Temel model Tu-204’tür. Tu-204-100 ve -200 ise daha yüksek kalkış ağırlıklarına, daha fazla yakıt ve daha geniş menzile sahiptir. Tu-214C kargo uçağı ise Kazan’da üretilmektedir. 

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin