Ana Sayfa BİLGİ Pratik Bilgiler- Uçaklar Arkalarında Neden Beyaz İz Bırakır?

Pratik Bilgiler- Uçaklar Arkalarında Neden Beyaz İz Bırakır?

Yazan Umut Mert Arıkan
754 Görünümler

Gökyüzünün açık olduğu bir günde uçakların gökyüzündeyken arkalarında beyaz bir iz bıraktığı görülebilir. Bu iz, oldukça normal ve uçuşların çoğunda meydana gelen bir olaydır. Bu izlere ‘’ contrail ‘’ ismi verilir. Contrail ismi, ‘’ condensation ‘’ ve ‘’ trail ’’ kelimelerinin kısaltmasıyla ortaya çıkmıştır.

Bu İzin Sebebi Nedir?

Bu izlerle ilgili birçok teori ortaya çıkmıştır. Ancak bu izlerin sebebi basit olarak yoğunlaşma olarak adlandırılabilir.

Uçaklar bilindiği üzere çok yüksekten uçarlar. 25 bin feet seviyeleri geçildikten sonra hava -40 C seviyelerine gelir, zaman zaman -50 seviyesine kadar düşebilir.

Bu düşük sıcaklıkta yakıt tüketimi sebebiyle egzoz gazı oluşur. Bu gaz dışarı atıldığında, soğuk havayla buluşup yoğunlaşır ve buz kristallerine dönüşür.

Tüketilen yakıt sonucu ortaya çıkan gazların aniden soğuk havayla buluşmasıyla bu beyaz bulut görünümlü beyaz izler oluşur.

Bu olay, soğuk havada dışarı verilen nefesin beyaz buhar izi bırakmasıyla veya kışın arabaların egzozundan çıkan beyaz dumanla aynı olaydır.

Diğer İçerikler İçin;

Türbülans Nedir? Ne Kadar Tehlikelidir?

Uçağa Kuş Çarparsa Ne Olur?

Dünyanın En Büyük Uçak Mezarlıkları

 Dünyanın En Büyük Uçağı: Antonov An-225 Mriya

 Yolcu Uçakları Ne Kadar Yakıt Harcar?

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin