Ana Sayfa BİLGİ Uçak Motorları Yerde Nasıl Korunuyor?

Uçak Motorları Yerde Nasıl Korunuyor?

Yazan Ece Bahadır
655 Görünümler

Bildiğimiz gibi pandemiden dolayı çoğu uçak yere indirildi ve bugün uçakların yerde korunma aşamasında uçak motorları için ne gibi işlemler uygulandığını inceleyeceğiz.

Uçaklar genel olarak 7 günden fazla operasyon yapmayacaksa uçak motorların korunması gerekiyor.

Dünyada yere çekilen uçakların sayısı 12-14 bin civarında olduğunu düşünülüyor.  Durum böyle olduğunda uçakların koruma  altına alınması için operasyonları gerçekleştiriliyor. Bu koruma altına alınmasına Plane Storage bir başka deyişle Depolama Modu deniyor.

Uçak motorları 10, 30 ve 90 gün olmak üzere çeşitli sürelere göre farklı şekilde korunuyor. Tek bir motorun korumaya alınması bile uzunca süren operasyonları gerektiriyor.

Öncelikle uçakların kuru , nemli olmayan yerlerde saklanması gerekiyor. Tabi ki her ülkede ve şehirde bu mümkün olmadığı için motorlara nemi engelleyen malzemeler konuluyor.

İlk olarak uçakların yıkanması gerekiyor. Bunun sebebi ise uçak temiz bir halde iken hasarları daha net görünebiliyor.

Daha sonra Static Port ve Pitot Tüpü koruyucu kılıflarla korunuyor. Çünkü kuşlar ve arılar bu bölgelere yuva yapabiliyor ya da  tozdan, kirden dolayı tıkanabiliyor.

Bir sonraki aşamada ise iniş takımlarına takozlar konulur.

Eğer motorlar uzun süre koruma altına alınacak ise motorlardaki yağı boşaltıp korozyon önleyici ve koruyucu yağlarla değiştirmek gerekir. Bu işlem sonrası motor 15 20 dakika boyunca çalıştırılıyor.

En son kısımda ise uçak motorunun önündeki fan bölümüne ve arka bölümüne kılıflar takılıyor.

Uçak motorları korunmaya alınmış ve tekerlerin önüne takoz konulmuş

Uzmanlar, motor sorunlarını önlemek için haftada en az bir kez 30 dakika ile 1 saat aralığında motoru çalıştırmayı tavsiye ediyorlar. Ekonomik şartlar, maliyetler sebebiyle bunu gerçekleştirmek pek mümkün olmuyor.

Pandemi dolayısıyla birçok uçak yerde korumaya alındı. Dünya genelinde uçakları korumak için gereken malzemelere ulaşmak zorlaştı. Bu sebeple uçak motoru üreten şirketler, havayolu şirketlerine alternatif yöntemler sunuyor.

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin