Ana Sayfa BİLGİ Uçak Hat Bakım Faaliyetleri Nelerdir?

Uçak Hat Bakım Faaliyetleri Nelerdir?

Yazan Ali Berk Leylek
457 Görünümler

Havayolu taşımacılık faaliyetlerinde emniyet ve güvenlik, diğer bir çok taşıma türüne göre daha çok dikkatle ele alınan konuların başında gelmektedir. Bu endüstrideki faaliyetlerin her adımı uluslararası kurallara uygun olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle hava araçlarının hat bakımları da üzerinde dikkatle durulan bir konudur. Hava araçlarının bakımlarının yapılması, sefer öncesi uçuşa hazırlık kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Uçak hat bakım faaliyetleri; hava araçlarının belirli aralıklar ile önceden belirlenmiş olan bakımlarını yapma, teknik denetimlerini gerçekleştirme, değişmesi ve onarılması gerekli parçalara yönelik işlemleri yürütme faaliyetleridir. Bir uçağın uçuşa elverişli ve hazır olması için gerekli bakım faaliyetlerinin yapılmasıdır. Bu bakımlar uçak tiplerine göre farklılık gösterse bile A, B, C ve D tipinde olmak üzere dört tanedir. Ayrıca özel bakımların yapıldığı da görülmektedir.

Bir hava aracı üreticiden havayolu işleticisine teslim edildiğinde emniyetli ve güvenilir olarak uçuş sağlayabilecek nitelikte sertifikalandırılmaktadır. Havayolu taşımacılığında can ve mal güvenliğinin önemi nedeniyle uçuş operasyonlarındaki hat bakım faaliyetleri üretici sertifikasyonuna uyum sağlayacak şekilde planlanmaktadır. Uçak üreticilerinin uçak tipine göre belirttiği bakım aralıklarının yanı sıra havayolu firmalarının istediği özel durumlarda da bakım faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Havayolu firmaları kendi filolarında bulunan uçak tiplerine göre bakım faaliyetlerini planlamaktadır.

Uçak hat bakım faaliyetlerine ilişkin kurallar ve yönetmelikler Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulur. Havayolu firmalarının filolarında yer alan hava araçlarının tiplerine göre bakım kuralları bulunmaktadır. SHGM, uçakların bakımları ile ilgili olarak EASA’nın Part-145 ve Part-M kurallarını SHY-145 ve SHY-M isimleri altında Yönetmelik ve Talimat olarak milli kurallara uyarlayıp sisteme sokmaktadır. EASA’nın uçak bakımları ile ilgili en önemli kuralı Part-145 sayılı Onaylı Bakım Merkezi olmasıdır.

Redstar Havacılığa ait bir SHY-145 Belgesi

Periyodik/planlı bakımlar uçak tipine göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak yapılan periyodik bakımlar:

 • Her inişten sonra ve kalkıştan önce gerçekleştirilen uçuş öncesi kontroller (Bu kontroller sonucu ortaya çıkan arızaların giderilmesi sağlanır)
 • 24 veya 36 saatte bir gerçekleştirilen Günlük Bakım,
 • Her hafta bir kez gerçekleştirilen Haftalık Bakım,
 • Her 300/400 uçuş saatinde bir yapılan A bakım, (uçak tipine göre 65 saatte olabilir)
 • Her 3000/4000 uçuş saatinde bir yapılan B+C bakım, (uçak tipine-yaşına göre 300-600 saatte olabilir)
 • Her beş yılda bir yapılan D tipi yıllık bakım gibi bakımlardır.

Bakıma alınan uçak üzerinde gerçekleştirilen işlemler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 • Dış (gerekiyorsa iç) temizlik yapılır.
 • Uçak hangar içindeki bakım alanına getirilir ya da uygun bakım ekipmanları uçağa yanaştırılır.
 • Kontrol kapakları açılır.
 • Kapaklarda teknik temizlik gerçekleştirilir.
 • Bakım kartlarına ve türüne uygun kontrol işlemleri başlatılır. Bakım onarım faaliyetleri ile ilgili olarak eğitim almış uzman teknisyenler gözle (hızlı kontrol) ya da muayene (farklı metot ve ekipmanlar ile gerçekleştirilir) ile kontrolleri gerçekleştirmektedir.
 • Kontrol esnasında ortaya çıkan beklenmedik durumlar rutin olmayan işlem formuna (NRI) kaydedilir. Bu uyumsuzlukların ve sorunların düzeltilmesi için uçağın bakım sorumlusu bilgilendirilir.
 • Kontrol faaliyetlerinden sonra işlemler ikinci bir uzman teknisyen tarafından da kontrol edilmektedir.
 • Gerekli durumlarda ayar ve test işlemleri gerçekleştirilir. Gerekli durumlarda tecrübe uçuşu yapılabilir. Bakımı tamamlanan uçağın sefere çıkabilmesi için uçabilir olduğuna dair onayın alınması ve sertifikasyonunun yapılması gerekmektedir.

Uçak hat bakım faaliyetleri hava aracının sürekli güncel ve kontrol altında tutulmasını sağlayarak havayoluna birçok avantaj kazandırır. Sürekli bakım ve onarım havayolunun zamanında kalkış performansını arttırır. Her anlamda maliyetli olsa da daha büyük maliyetlerden kaçınmak, havayolunun itibarı ve yolcu emniyeti açılarından çok önemli bir yere sahiptir.

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin