Ana Sayfa BİLGİ Uçak Bileti Üstünde Neler Yazıyor?

Uçak Bileti Üstünde Neler Yazıyor?

Yazan Ece Bahadır
1099 Görünümler

Uçak bileti bizler için bir biniş kartı niteliği taşısa da havalimanları çalışanları uçak biletimizin üstünde uçuşumuz ile ilgili bilgileri görmektedir. Biz biletimizi elimize aldığımızda üzerindeki kısaltmaları bazen anlamayabiliyoruz. Her havayolunun bileti farklılık gösterse de genel olarak bir açıklama yapacak olursak; havayolu kodu, havalimanı üçlü ve dörtlü kodu,  yolculuk sınıfı, yolcu unvanı, serbest bagaj hakkı, uçak kalkış ve varış noktalarını görürüz.

Havalimanlarının IATA ve ICAO kodları ile ilgili yazımı okumak için, IATA ve ICAO Kodları Nedir? Bu Kodlar Ne İşe Yarar?

Boarding Pass ve Uçak Bileti Nedir, Farkları Nelerdir?

Boarding Pass ve uçak bileti üzerlerindeki ibareler sebebiyle çoğu zaman yolcular tarafından karıştırılabiliyor.

  • Uçak bileti; yolcunun uçakta uçuş hakkına sahip olduğunu kanıtlayan herhangi bir hava yolu şirketi ya da seyahat acentesi tarafından verilen belgenin adıdır. Diğer adıyla elektronik kayıt şeklinde de anılabilir. Ayrıca uçak bileti makbuz ya da kupon içeren bir kağıt olarak iki ayrı biçimde çıkarılabilir. Günümüzdeki teknolojide biletler elektronik yöntemlerle de basılabilir. 
  • Boarding pass uçak biletlerinin koparılan bir parçası olan uçuş kartıdır. Boarding pass uçuş kartınız Gate girişinde check -in yaptıktan sonra uçağa binmeden önce görevli tarafından koparılıp size verir.

Boarding Pass Üzerinde Yer Alan Kodların Anlamları Nelerdir?

Uçak Bileti örneği
  • Biletimizi alıp check-in işlemi yaptırdıktan sonra size verilen Boarding Pass diğer adıyla biniş kartı üzerinde çeşitli kısaltma ve kodlamalar olduğunu görebiliriz.
  • Sağ alt köşede Seat başlığında 24A koltuk numaramızı ifade ediyor.
  • Boarding Time uçağa biniş zamanımızı ifade ediyor.
  • Flight OKL018 yazan yerde ise o uçuşun numarası belirtiliyor. İki ibarenin altında da From (nereden) To (nereye) uçuş gerçekleştireceğiniz şehrin ismi ve havalimanının üçlü kodlarını belirtiyor.
  • Sol tarafta barkodumuz gözükürken, en alt kısımda da bilet numaramız yer alıyor. Bunların hepsi yolculara uçuş kapısına gidebilmeleri için pratiklik kazandırmak adına kısaltmalarla gösteriliyor. 
  • Sağ en üst kısımda ise biletimizin hangi sınıfta olduğunu görebiliyoruz. (Economy or First Class)

Diğer içeriklerimi görmek için;

Pratik Bilgiler-Localizer (Yön Bulucu) Nedir?

Pratik Bilgiler- Aletli İniş Sistemi – ILS Nedir?

Uçak Motorları Yerde Nasıl Korunuyor?

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin