Ana Sayfa İstanbul HavalimanıBilgiler Uçağa Kuş Çarparsa Ne Olur?

Uçağa Kuş Çarparsa Ne Olur?

Yazan Umut Mert Arıkan
1035 Görünümler

‘’Bird Strike‘’  adı verilen uçağa kuş çarpması olayı çok sık yaşanan bir durumdur. Kalkış, seyir veya iniş sırasında meydana gelebilen bu olay, sanıldığı kadar tehlikeli değildir. Uçağın motorlarına kuş girebildiği gibi, direkt kokpit camına veya uçağın burnuna da çarpabilir. Bu durumlar çoğunlukla uçağın düşmesiyle sonuçlanmaz ancak maddi hasarlar verebilir.

Uçağa Kuş Çarpınca Ne Olur?

Kuş çarpmalarının yalnızca %5’i uçağa zarar verir. Ancak havacılıkta güvenlik çok önemlidir. Bu sebepten dolayı bir kuş çarpması olayı yaşandığına uçak acil olarak en yakın havalimanına iniş yapar ve yolcular başka bir uçağa alınır. Uçak bakıma alınır ve tamamen onarılana kadar uçuşlarda kullanılmaz.

Kuş çarpmalarını önlemek için bugüne kadar çeşitli yöntemler denenmiştir. Çarpmaların %97’si iniş ve kalkış sırasında meydana geldiği için havaalanlarının konumu kuş habitatlarına uzak bölgelerden seçilir. Ayrıca kuşların bölgeye yaklaşmasını önleyecek sirenler kullanılır.

Kuş Çarpması Olayı Ne Sıklıkla Meydana Gelir?

Uçaklara kuş çarpması olayı tahmin edilenden çok daha sık meydana gelir.  Geçmişten bugüne binlerce kez meydana gelen bu olayların büyük bir çoğunluğu hafif zararlarla atlatılır.

Kuş Çarpması Sonrası A-400M

İstatistiklere göre;

1990 yılından 2019 yılına kadar olan 29 yıllık süreçte sadece ABD’de 227.005 adet kuş çarpması rapor edildi.

Çarpmaların %53’ü Temmuz ayı ile Ekim ayı arasında gerçekleşmiştir. Araştırmacılar bunun sebebini daha fazla kuşun bu aylarda göç etmesine bağlıyor.

Kuş çarpmalarının yaklaşık %63’ü gündüz, geriye kalan kısmı ise şafak ve gece vaktinde yaşanmıştır.

Kuş Çarpması Uçuşun Hangi Bölümünde Daha Sık Yaşanır?

Kuşlar uçaklar kadar yüksekten uçamaz. Bu sebepten dolayı uçak normal irtifasında ilerlerken böyle bir olay yaşanması oldukça düşük bir ihtimaldir.

Rapor edilen kuş çarpmalarının %61’i yaklaşma ve iniş, %36’sı ise kalkış ve tırmanış esnasında meydana gelmiştir. Sadece %3’ü normal irtifada seyir halindeyken gerçekleşmiştir.

Kuş Çarpmasının Yol Açtığı Can Ve Mal Kayıpları

1990 yılından 2019 yılına kadar yaşanan kuş çarpması nedenli uçak kazalarında 292 kişi hayatını kaybetti. Verilere göre kuş çarpması sebebiyle ölüm oranı çok düşük durumda.

Bugüne kadar ‘’Bird Strike’’ sebebiyle en fazla can kaybının yaşandığı kaza 4 Ekim 1960 yılında Boston’da yaşandı. Eastern Airlines uçağı kalkış sırasında bir kuş sürüsüne çarptı ve tüm motorları hasar gördü. Boston Limanı’na düşen uçakta 62 kişi hayatını kaybetti.

1988 yılından 2019’a kadar yaşanan kuş çarpmalarında 271 sivil uçak onarılamayacak şekilde hasar gördü.

Rapor edilen bilgilere göre sadece ABD’de 1988 yılından 2019’a kadar kuş çarpması kazalarından dolayı 900 Milyon dolar zarar edildi. Yaklaşık 500 milyon dolarlık da rapor edilemeyen-dolayı zarar olduğu tahmin ediliyor.

Film Önerisi: Sully

Havacılık tarihinin en çarpıcı olaylarından biri de Hudson Nehri’ne iniş yapmak zorunda kalan bir uçaktır. Kaptan Sullenberger’in kuş çarpmasından sonra uçağı şehrin ortasındaki Hudson Nehri’ne indirmesi havacılık tarihine geçmiştir.

Bu tarihi olay ‘’Sully’’ adlı filmde başrol Tom Hanks’in katkılarıyla oldukça gerçekçi bir şekilde anlatılmıştır.

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin