Ana Sayfa BİLGİ Türbülans Nedir? Ne Kadar Tehlikelidir?

Türbülans Nedir? Ne Kadar Tehlikelidir?

Yazan Umut Mert Arıkan
725 Görünümler

Türbülans, her uçuşta yaşanabilecek bir olaydır. Genellikle sık sık uçağa binmeyen insanlar türbülanstan korkarlar. Ancak türbülans, sanıldığı kadar korkutucu bir şey değildir. Uçağın türbülansa girmesi, bir karayolu aracının yolda çukura girmesi kadar normal ve olasıdır.

Türbülans Nedir?

Türbülans en basit tanımıyla düzensiz-ani hava olaylarının uçağı sallaması ve ani irtifa kaybı yaşamasına neden olan olaydır.

Çeşitli yönlerden gelen kuvvetli rüzgarlar, karşı yönde hareket eden hava akımları, dağların etrafındaki havalar, fırtınalar ve sağanaklar gibi birçok hava olayı türbülansa neden olabilir.

Teknik olarak çeşitli sınıflandırmaları olsa da türbülanslar hafif-orta-yüksek şiddetli olarak 3 grupta incelenebilir. Genellikle hafif şiddetli türbülanslar 5 dakika civarında sürerken orta ve yüksek şiddetli türbülanslar biraz daha uzun sürer.

Türbülans Tehlikeli Midir? Uçağı Düşürebilir Mi?

Uçak türbülansa girince, yolcular aslında olandan biraz daha şiddetli bir sarsılma hissedebilir. Bunun sebebi uçak türbülansa girince hissedilen korku seviyesinin artmasıyla bağdaştırılabilir.

Türbülanslar gayet normal olaylardır, her uçuşta yaşanabilir ancak türbülans uçağı düşürmez. Herhangi bir türbülansta uçağın içinde bazı eşyaların yere düştüğü görülebilir ancak bu korkulacak bir şey değildir, yalnızca türbülansın şiddetinin biraz daha fazla olduğunu gösterir. Ayrıca tüm uçaklar en şiddetli türbülanslara bile dayanabilecek teknolojide ve sağlamlıkta üretilir.

Türbülans yaşanırken biraz can sıkıcı olabilir. Ancak pilotlar ve kabin ekibi bu olayın eğitimini alırlar ve böyle bir olay esnasında ne yapacaklarını bilirler. Türbülans anında yolculardan yerlerinden kalkmamaları ve emniyet kemerlerini bağlamaları istenir. Aksi taktirde şiddetli sarsıntılarda kafa ve boyun bölgesi uçağın sert kısımlarına çarpabilir ve ciddi yaralanmalara yol açabilir.

Yapılan bir araştırma göre bir sene içerisinde yalnızca ABD’de yolculuk yapan 800 milyon yolcudan sadece 58’i zarar görmüştür, bunun sebebi yaralanan yolcuların çoğunluğunun kemer takmamasıdır.

Pilotlar Türbülansı Önceden Biliyor!

Pilotlar, uçuşa başlamadan önce ve uçuş esnasına meteorolojik olayları takip eder. Çeşitli radarlardan bu türbülansları bilebilirler ve hazırlıklı olurlar.

Türbülanstan Kaçılabilir Mi?

Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Bazı türbülans türleri tespit edilemez, ani meydana gelir. Bu durumda pilotlar yolcuların konforu için bir an önce türbülanstan kurtulmaya çalışır. Hava trafik kontrolörleriyle konuşarak irtifa değiştirebilirler. Ayrıca etraftaki diğer uçaklardan da hangi bölgelerde türbülans olmadığı konusunda bilgi alabilirler.

Diğer içerikler için;

Dünyanın En Büyük Uçak Mezarlıkları

 Uçağa Kuş Çarparsa Ne Olur?

Dünyanın En Büyük Uçağı: Antonov An-225 Mriya

 Yolcu Uçakları Ne Kadar Yakıt Harcar?

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin