Ana Sayfa HABERLER Teknofest 2021 Başvuru Süresi Uzatıldı

Teknofest 2021 Başvuru Süresi Uzatıldı

Yazan Ece Bahadır
681 Görünümler

Son başvuru tarihi 28 Şubat olan Teknofest 2021 başvuru tarihi 15 Mart’a kadar uzatıldı.

Twitter hesabından açıklama yapan Selçuk Bayraktar,  Teknofest 2021 başvuru sayıları geçen yıla kıyasla %30 arttığını söyledi.

Teknofest Nedir?

Teknofest,  Türkiye Teknoloji Takımı ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesini amaçlayan ve birçok paydaşı ile  düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir.

İlk 2018 yılında gerçekleştirilen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler ve çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Birçok bakanlığın ve cumhurbaşkanlığının paydaş durumda olduğu bu festivalde ASELSAN, ROKETSAN, BAYKAR , BMC, HAVELSAN, TÜBİTAK, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, Türk Hava Yolları, Türk Hava Kurumu, Türksat ve Turkcell gibi paydaşları vardır. Genel olarak millî teknolojileri teşvik edip geliştirmek ve insanları bu alanda bilinçlendirmeyi hedeflemektedir. Festivalde seminerler, ödüllü teknoloji yarışmaları, yerli teknoloji sergileri yer alırken; paraşütle atlama, Solo Türk ve Türk Yıldızları  ve benzeri yerel-uluslararası kuruluşların hava gösterileri de gerçekleştirilmektedir.

Yarışmalar

Teknofest 2021 yarışmaları ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve üzeri  olmak üzere farklı yaş gruplarına yönelik düzenleniyor. 34 farklı kategoride gerçekleştirilecek yarışmalar arasında Helikopter Tasarımı, İnsansız Hava Aracı Tasarımı, İnsanlık Yararına Teknoloji, Jet Motor Tasarımı, Model Uydu, Çevre ve Enerji Teknolojileri olacak. Teknofest 2021 yarışmaları arasında geçtiğimiz yıldan farklı olarak Karma Sürü Simülasyon Yarışması, İletişim Teknolojileri Yarışması, Savaşan İHA Yarışması, Yapay Zekâ Yarışması, Kültür ve Turizm Teknolojileri Yarışması, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması, Tarımsal İnsansız Kara Aracı Yarışması ve Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması da yer alacak.

Ödüller

Bu yıl teknoloji yarışmalarına başvuran ve ön eleme aşamasını geçen proje sahibi gençlerden oluşan takımlara toplamda 7 milyon TL’nin üzerinde malzeme desteği sağlanıyor. Dereceye giren takımları ise 5 milyon TL’nin üzerinde ödüller bekliyor.

Teknofest 2021 Ne Zaman ve Nerede Gerçekleşecek?

Teknofest 2019

Teknofest 2021 21-26 Eyül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşecek.

Geçen yıl Gaziantep’ de gerçekleşen Teknofest 2020 Covid-19 tedbirleri kapsamında sadece yarışmacıların katılımı ile gerçekleşmişti. Bundan önceki yıllarda 122 ülkeden 17 bin takım ve 50 binin üzerinde yarışmacı katılmıştı.

Başvuru yapmak ve ayrıntıları edinmek için https://www.teknofest.org/

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin