Ana Sayfa HABERLERHavacılık Tarihi Tarihin En Gizemli Hava Korsanı: D.B. Cooper

Tarihin En Gizemli Hava Korsanı: D.B. Cooper

Yazan Muhammed Çelebiler
490 Görünümler

24 Kasım 1971 günü, isminin Dan Cooper olduğunu söyleyen koyu renk saçlı bir adam, Portland’da bir bilet gişesine yaklaştı ve nakit kullanarak ABD’nin Seattle kentine tek gidişlik bir bilet aldı. Üzerinde siyah bir takım, siyah kravat ve beyaz bir gömlek vardı. Bu iyi görünümlü adam, uçağın kalkmasını beklerken bir bardak viski sipariş etti. Esas olaylar ise, uçak havalandıktan sonra meydana geldi.

D.B.COOPER

Uçak havalandıktan sonra D.B.Cooper, hosteslerden birini yanına çağırdı ve ona bir not uzattı.

D.B.Cooper‘ın uzattığı notta, yanındaki evrak çantasının içinde bir bomba bulunduğu yazıyordu. Uçuş görevlisinin notu okuması üzerine çantasını açarak birbirine bağlanmış kablo yığınını göstererek ciddi olduğuna dair kanıt sunan Cooper, hostes konuyu anlatmak için pilotların yanına giderken oldukça sakin tavırlar sergiliyordu.

Uçak Seattle kentine indiğinde, D.B.Cooper’ın yolcuları sağ salim bırakmak için bir şartı vardı.

BOEİNG 727

D.B.Cooper 20 dolarlık banknotlardan oluşan 200,000 dolar paranın ve dört adet paraşütün kendine teslim edilmesi halinde yolcuları bırakacağını söylemiştir. Bu isteğinin yerine getirilmesi üzerine ve hem yolcular, hem de hostes serbest kalmıştır.

D.B.Cooper, bu değiş tokuşun ardından uçağın Mexico City’ye gitmek için tekrar havalanmasını istedi.

D.B.Cooper‘ın bu isteği de gerçekleştirildi ve uçak Mexico City seyahati için tekrar havalandı. Uçak üç kilometre yükseklikte Kolumbiya Nehri üzerinden geçerken üzerine bağladığı paralar ve bir paraşütle uçağın arka kapısından atlayan Cooper’ın izine o günden bu yana hiçbir şekilde rastlanamadı.

D.B. Cooper davası, olay gerçekleştikten 45 sene sonra, yani içinde bulunduğumuz 2016 yılında kapandı

D.B.Cooper, Amerikan tarihinin en gizemli olaylarından birine imza attı. Davayı araştıran FBI ajanı Frank Montoya, davanın tarihteki en uzun ve en yorucu araştırmalardan biri olduğunu, ancak ne yapılırsa yapılsın ortaya yeni kanıtların çıkarılamadığını belirtiyor.  D.B.Cooper‘ın yüksek seviyede riskli olan atlayışından büyük olasılıkla kurtulamadığını, ancak kalıntılarının da hiçbir zaman bulunamadığını belirtti. FBI, kaçırılma olayından sonra tam 49 yıl boyunca aktif bir soruşturma sürdürse de bu süre içinde 60 cilde ulaşan bir dava dosyasına rağmen D.B.Cooper‘ın gerçek kimliği veya nerede olduğu konusunda kesin bir sonuca varılamadı. Frank Montoya, bundan sonrasının boşa kürek çekmek olduğunu ve ilgilenilmesi gereken daha önemli ve güncel davalar olduğunu belirtiyor.

D.B.COOPER WANTED

UÇAKLARDAKİ COOPER PİMİ NEDİR?

D.B.COOPER‘ın uçağın arka kapısından atlaması üzerine uçak kapılarının uçuş esnasında açılmasını engellemek için takılan pime Cooper Pimi adı verilmiştir.

COOPER PİMİ

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin