Ana Sayfa BİLGİ Pist Ve Taksi Yolu Işıkları Ne Anlama Geliyor?

Pist Ve Taksi Yolu Işıkları Ne Anlama Geliyor?

Yazan Umut Mert Arıkan
921 Görünümler

Taksi yolu ve pist ışıkları, oldukça önem arz eder. Dışarıdan baktığınızda birçok farklı renkte ışığın belirli yerlere düzenli bir şekilde koyulduğunu görebilirsiniz. Aslında bu ışıkların, hepsinin bir anlamı var ve hayati önem taşırlar.

Pist Ve Taksi Yolu Işıkları

Pistte ve taksi yolunda kullanılan ışıklar pilotların ve diğer apron çalışanlarının pisti ve taksi yollarını ayırt etmesini sağlar. Bu ışıklar özellikle geceleri ve görüşün düşük olduğu havalarda olmazsa olmazdır. Peki nedir bunlar?

Taksi Yolu Işıkları

Mavi Işıklar:

Mavi ışıklar taksi yollarının sınırlarını belirler. Bir uçağın park alanından ayrılıp piste giderken kullandığı taksi yollarının kenarlarında bu mavi ışıklar bulunur. Pilot karanlık havalarda ya da kötü hava şartlarında bu ışıkları dikkate alarak ilerler.

Yeşil Işıklar:

Yeşil ışıklar ise taksi yolunun tam merkezinde bulunur. Özellikle oldukça kötü hava şartlarında görüşün düşük olduğu zamanlarda fazlasıyla yardımcı olur. Pilot taksi yolundayken bu ışıkları takip ederek ilerler.

Ayrıca bu ışıkların büyük bir kısmı toprağa gömülüdür, sadece ışık veren küçük bir kısmı yerin üzerindedir.

Pist Koruma Işıkları

Güvenliği sağlamak amacıyla kullanılan ışıklardan bir tanesi de sarı renkli pist koruma ışıklarıdır.  1995 yılından itibaren kullanılan bu ışıklar, taksi yolunun pistle kesiştiği yerlere konulur ve zorlu hava koşullarında oldukça faydalı olur.

Bu ışıkların olduğu yerden geçerken pilot dikkatli olmalı ve ATC’den izin almak zorundadır.

Kırmızı Stop Bar Işıkları

Kırmızı stop ışıkları pilota o ışıkların bulunduğu bölgeyi kesinlikle geçmemesi gerektiğini ifade eder. Sarı renkli pist koruma ışıklarının aksine dikkatli geçilmesini değil, direkt durulması gerektiğini anlatır.

Bu ışıklar yandığında o pistte bir iniş ya da kalkış var anlamına gelir.

Pist Işıkları

Havaalanındaki ışıklar arasında en önemliler arasında pist ışıkları başı çekmektedir.

Gece iniş kalkışlarında ve kötü hava şartlarında hayat kurtarıcı olan bu çeşitli renklerdeki her bir ışığın farklı farklı anlamları vardır.

Pist Kenar Işıkları (Runway Edge Lights)

Beyaz renkteki bu ışıklar pistin sağ ve sol kenarlarına belirli aralıklarla yerleştirilir ve pistin sınırlarını belirlerler. Pistin sonuna yaklaştıkça (son 2000 fit)  pilotlara  pistin sonuna gelindiğini anlatmak için sarı renge dönerler.

Not: Uçakların pistte iniş kalkış yaptığı yön değişebilir. Bu durumlarda kullanılan ışıklar renk değiştirebilir.

Pist Eşiği Ve Sonu Işıkları  (Runway End/Threshold Lights)

Pist başında yeşil ve pist sonunda kırmızı olmak üzere yerleştirilmiş ışıklardır. Pistin başını ve sonunu belli etmek için kullanılırlar. Hassas yaklaşma sisteminin olmadığı pistlerde en az 6 tane bulunmaktadır.

Pist Sonu Tanımlayıcı Işıkları (Runway End Identifier Lights) (REIL)

Bu ışıklar pist başı ışıklarının 10 metre yanına yerleştiren son derece güçlü beyaz ışıklardır. Çok uzak mesafelerden bile görülebilen bu ışıklar pist başını belli etmede diğer ışıklara yardımcı olur.

Pist Merkez Hattı Işıkları (Runway Centerline Lights)

Pist merkez hattı ışıkları beyaz renktedir ve pistin ortasında her 50 fitte bir olacak şekilde yerleştirirler. Bu ışıklar yine kötü hava şartları ve gece vaktinde pilotların iniş kalkış yaparken yollarından sapmamaları içindir.

Not: Pist merkez hattı ışıkları genelde merkez hattı çizgisinin birkaç inç sağ veya sol tarafına yerleştirilir. Bunun sebebi iniş kalkış sırasında uçağın tekerlerinin mümkün oldukça bu ışıkların üzerinden geçmemesi içindir.

Kalkış veya iniş esnasında pist üzerindeyken bir şeylerin üzerinden geçiyor gibi hissediyorsanız bunlar çok yüksek ihtimalle bu ışıklardır. Ancak herhangi bir tehlikeye yol açmazlar.

Taksi Yolu Çıkış Işıkları (Exit Taxiway Lead-off Lights)

Taksi yolu çıkış ışıkları yeşil/sarı renktedirler ve pistten taksi yoluna geçiş yolunu gösterirler.

Teker Koyma Bölgesi Işıkları (Touchdown Zone Lights)

Pilotların iniş yaparken ilk teker koymak isteyeceği bölge bu ışıkların yandığı bölgedir. Çünkü bu bölgeyi geçtikten sonra piste teker koyarlarsa uçak pistte yeterli fren mesafesi bulamaz ve duramayabilir.

Pist eşiğinden itibaren 900 metre sonraya kadar uzanır. Aralarında 3 metre bulunur ve beyaz renktedirler.

Yaklaşma Işıkları

Pistin eşiğinden itibaren 900 metre mesafeye kadar yerleştirilen ve aralarında 30 metre bulunan direklerin üzerinde olan bu ışıklar, piste doğru konuşlanır ve sırayla yanıp sönerler. Bu ışıklar beyaz renktedir.

PAPI (Precision Approach Path Indicator)

PAPI ışıkları, uçağa süzülmesi konusunda yardımcı olur. Doğru hatta süzülüp süzülmediği hakkında bilgi verir. Pist başından 300 metre açıkta olan direklerin üzerinde olan bu ışıklar 4 adettir.

  • Uçak olması gerektiğinden yüksekteyse pilotlar 4 beyaz veya 3 beyaz ışık görürler.
  • Uçak olması gerektiği yükseklikteyse pilotlar 2 beyaz 2 kırmızı ışık görürler.
  • Uçak olması gerektiğinden alçaktaysa pilotlar 3 kırmızı ya da 4 kırmızı ışık görürler.

Diğer İçerikler İçin;

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin