Ana Sayfa BİLGİ RNAV Nedir?

RNAV Nedir?

Yazan Ali Berk Leylek
639 Görünümler

RNAV, Area Navigation” demektir. Başındaki “R” ifadesi, Random Navigation adıyla kullanıldığı zamandan kalmıştır. Türkçe’de Saha Seyrüseferi anlamına gelir. RNAV, 1960’lı yıllarda ABD’de geliştirilmiş, ilk rotalar ise 1970’li yıllarda yayınlanmıştır.

RNAV, uçak operasyonlarının referans alınan istasyonun seyrüsefer yardımcısı kapsamı dahilinde veya seyrüsefer yardımcısının kendi kapasite limitleri dahilinde veya bunların kombinasyonundan oluşan herhangi bir uçuş yolunda gerçekleştirilen bir seyrüsefer metodu olup, uzun veya orta menzilli yer istasyonlarından (VOR, DME, OMEGA gibi) INS sisteminden veya GPS’ten aldığı girdileri değerlendirerek pilota seyrüsefer ile ilgili tüm bilgileri sağlayan bir bilgisayar sistemidir.

RNAV uygulaması ile uçakların geleneksel seyrüsefer sisteminden farklı olarak seyrüsefer yardımcıları üzerinden geçme zorunlulukları ortadan kalkmış ve bu sayede daha optimize bir uçuş yolunun ve daha etkin bir hava trafiğin sağlanması planlanmıştır.

RNAV Sistemlerinin Avrupa bölgesinde farklı kullanım şekilleri vardır. Bunlar;

B-RNAV (Basic RNAV)

Avrupa’da B-RNAV sistemi 1998’den beri yol boyu hava trafik hizmetlerinde kullanılmaktadır. Bu sisteminin kullanılabilmesi için uçakta B-RNAV sistemini destekleyen ekipmanların olması gerekmektedir. Bu sistemde yolu boyu hata payı bir yolun yüzde 95lik kısmında maksimum – / + 5NM olabilir. B-RNAV sisteminin tüm yol boyu uçuş seviyelerindeki IFR uçuşlarda zorunlu hale getirilmesi planlanmaktadır. B-RNAV Terminal Kontrol Sahası (TMA-Terminal Control Area) operasyonları için tasarlanmamıştır.

P-RNAV (Precision RNAV)

P-RNAV yol boyu operasyonları ve terminal kontrol sahası operasyonları için tamamen uygundur. Bu sistem ile donatılmış ve sertifikalandırılmış bir uçak P-RNAV SID/STAR operasyonlarını gerçekleştirebilir. Bu sistemde yolu boyu hata payı bir yolun yüzde 95lik kısmında maksimum – / + 1NM olabilir. Terminal kontrol sahalarındaki RNAV Operasyonlarda P-RNAV zorunlu değildir.

UÇAKLARDAKİ RNAV VERİ TABANLARI

Seyrüsefer veri tabanları, SID ve STAR’ları kapsayan Hava Trafik Hizmetleri ile ilgili yapısal rotaların saklandığı elektronik depolardır. Bu veri tabanları düzenli olarak her AIRAC‘ta (Aeronautical Informatıon Regulation And Control) güncellenmektedir.

Havayolu Operatörleri veya pilotlar uçulan operasyon sahalarının gereksinimlerine göre kendi veritabanlarını değiştirmektedirler.

B-RNAV onayı için herhangi bir veritabanı gerekmezken, P-RNAV onayı için SID/STAR’ların uçaktaki veritabanına yüklenmesi zorunludur. Bundan dolayı da B-RNAV operasyonlarda Waypoint’lerin manuel olarak girilme ihtiyacı doğmaktadır. ( Minimum 4 waypoint’in girilmesi gerekmektedir.)

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin