Ana Sayfa HABERLERSeyahat PCR Testi Hakkında Genel Bilgiler

PCR Testi Hakkında Genel Bilgiler

Yazan havadakisorular
160 Görünümler

Ülkeler, yolcuların ülke sınırları içerisine girebilmesi için şartlar koyuyor. Özellikle PCR testi olmadan ülke sınırlarına girmek imkansız hale geliyor.

Hangi Ülke Hangi Şartları İstiyor?

Kuzey Afrika ve Ortadoğu

KUZEY AFRİKA VE ORTADOĞU
ÜLKEPCR TESTİPCR TESTİ AÇIKLAMASIKARANTİNAKARANTİNA AÇIKLAMASI
Birleşmiş
Arap
Emirlikleri
İsteniyorÜlkeye girişteyolcuların, en fazla
 96 saat önce alınmış negatif KOVID-19 testini havayollarına sunmaları gerekmektedir. Bunun yanısıra, halihazırda, Abu Dabi’ye gelen kişiler (transit yolcular hariç), havalimanlarında koronavirüs testine tabi tutulmakta, ülkeye giriş yapan kişilere (diplomatlar hariç) evde izolasyon koşullarına uymalarını teminen bileklik izleme cihazı takılmakta, bu kişilere onikinci günde yeniden koronavirüs testi yapılmakta ve negatif sonuç alan kişilerin bileklikleri ondördüncü günde çıkartılmaktadır.
İsteniyor 7-14 gün arası karantina uygulanıyor
BahreynİsteniyorHavaalanında ücret karşılığı
 (80 Dolar) test yapılmaktadır. 6 yaşından küçüklerin Covid-19 testine tabi tutulmayacakları bildirilmiştir.    
İsteniyor10 gün süreyle izolasyonda
kalmak ve ikinci bir test daha yaptırmak
 zorunludur İkinci test sonucunun da
 negatif çıkmasıylakişiler ülkede
serbest dolaşabilmektedir. 
Cezayirİstenmiyor İsteniyorYurtdışında kalan Cezayir vatandaşları,
 ülkeye tahliye uçuşlarıyla dönüşlerinde 7 gün süreyle karantina altına alınmaktadır. Diplomatlar dışında yabancıların ülkeye girişine müsaade edilmemektedir. Diplomatlar ve aile üyeleri ülkeye varışlarında 14 gün evde karantinaya tabi tutulmaktadır.
Fasİsteniyor72 saat içinde alınmış PCR testi ve serolojik test sonucunun uçağa/gemiye binmeden önce ibrazı istenmektedir. 11 yaşından küçükler testlerden muaf tutulmaktadır.İstenmiyor 
Filistinİstenmiyor İsteniyorTel Aviv havalimanını kullananlara 12 günlük evde kişisel karantina uygulanmaktadır.
Irakİsttenmiyor Ülkemizden Irak’a seyahat edenlerin, en
geç uçuştan 72 saat önce gerçekleştirilen PCR testi sonucu istenmektedir.
İstenmiyor 
İranİsteniyorİran’a geliş yapan yolculardan azami 96 saat süreli bir koronavirüs tespit (PCR) testi talep edilmektedir. Test yaptırmayan yabancılar ülkeye alınmamaktadır. Buna ilaveten, İran’a gelen tüm yolcular sağlık taramasından geçirilmekte, hastalık taşıdığından şüphelenilen yabancılar Sağlık, Tedavi ve Tıbbi Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen bir yerde karantinaya alınmakta, semptom taşıyan İranlılardan ise yine kendi imkanlarıyla 14 gün karantinada kalmaları istenmektedir. İstenmiyor 
İsrailİsteniyorKarantinanın başında ve sonunda
uygulanacak iki koronavirüs testinin
negatif sonuç vermesi gerekmektedir.
İsteniyor12 günlük ev karantinası uygulanmaktadır.
KatarİsteniyorHavaalanında PCR Testi yapılmakta,7 günlük karantina uygulanmakta ve karantina sonrası tekrar test yapılmaktadır. Katar tarafından onaylanan Covid-19 test merkezlerinden (ülkemizde 5 tane vardır) son 48 saat içinde alınan test sonucu varsa havaalanındaki testten muaf olunmaktadır.İsteniyor7 günlük karantina
 uygulanmaktadır.
Kuveytİsteniyor İsteniyor14 günlük ev karantinası
 uygulanmaktadır.
Lübnanİsteniyor96 saat içinde alınmış olmalıdır.
 Bahsekonu test sonucu, Lübnan Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinden erişilebilen ve seyahatten önce doldurulması istenen bir formun içerisine yüklenmektedir. Lübnan’dan ayrıldıktan sonra, bir hafta içerisinde ülkeye dönen yolculardan uçağa binmeden PCR testi istenmeme uygulamasına devam edilmektedir. Ancak, Türkiye, Irak, Mısır ve Afrika ülkelerinden gelen yolcular Beyrut’a varışlarında ikinci teste tabi tutulacaktır.
İsteniyor Yolcular Lübnan’a varışlarından sonra
 48 saat süre boyunca veya ülkeye
 varışta yapılan ikinci PCR test sonuçları
 gelene kadar evde karantinaya
 tabi tutulmaktadır. 
Libyaİstenmiyor İstenmiyor 
Mısırİsteniyor 72 saat içinde alınmış olmalıdır. Bu uygulama turistler ve Mısır’da oturumu bulunan tüm yabancılar için zorunludur. PCR
testi bulunmayan yolculara 30 ABD Doları karşılığında havaalanında test yapılmaktadır
İstenmiyor 
Suudi
Arabistan
İstenmiyor72 saat içinde alınmış olmalıdır.İsteniyor7 günlük ev karantinası uygulanmaktadır. 
Yemenİstenmiyor İsteniyor14 günlük ev karantinası uygulanmaktadır.
Ürdünİsteniyor Ülkeye girişte son 14 gün içinde Türkiye’de bulunan ve Ürdün’e seyahat edecek kişilerin, beraberlerinde seyahat öncesindeki son 72 saatte yaptırdıkları koronavirüs testi sonucunu getirmeleri gerekmektedir. Bu kişilere Ürdün’e varışlarında ücreti kendilerince karşılanacak ayrı bir koronavirüs testi yapılacaktır. Yolcular, sonuçlar alınana kadar havalimanında bekletilecektir. İstenmiyorUçakta bulunan ve testi pozitif çıkan
 kişinin çevresinde seyahat eden kişiler de ev karantinasına tabi tutulabilecektir. Beraberinde son 72 saatte yapılmış koronavirüs test sonucunu getirmeyen kişilerin ise doğrudan iki hafta süreyle karantina merkezlerinde kalmaları zorunlu tutulacaktır.

Avrupa

AVRUPA
ÜLKEPCR TESTİPCR TESTİ AÇIKLAMASIKARANTİNAKARANTİNA AÇIKLAMASI
Belçikaİsteniyor İsteniyorÜlkemizin de dahil olduğu kırmızı listedeki ülkelerden gelen yolcuların Belçika’ya dönüşlerinde 7 gün boyunca karantinaya girip, 5. günde bir test yaptırmaları gerekmektedir.
Almanyaİsteniyor 48 saat içinde alınması gerekiyor.İsteniyorÜlkeye girişte yolcuların 10 günlük karantinaya girmeleri gerekmektedir. Karantinanın 5. gününden itibaren test yaptırarak sonucun negatif çıkması halinde karantinadan erken çıkmak mümkündür.
AvusturyaİsteniyorYolcuların 3 günden eski olmayan test sonucu sunmaları veya beyan edecekleri bir adreste karantinaya girerek ilk 48 saat içinde bedelini kendilerinin ödedikleri bir test yaptırmaları gerekmektedir. Negatif test sonucu karantinayı sona erdirmektedir.İstenmiyor 
İngiltereİstenmiyor İsteniyor Ülkemizden gelen yolculara kendi beyan edecekleri adreste,
 bir adres beyan edemezlerse devlet tarafından gösterilecek yerlerde 14 günlük karantina uygulanmaktadır. Karantina süresinin 5. gününde, ücreti mukabili yaptırılan PCR testinin negatif çıkması halinde karantina sona ermektedir.
Bulgaristanİstenmiyor İstenmiyor 
ÇekyaİsteniyorÜlkemizin de içinde bulunduğu yüksek riskli ülkelerden Çekya’ya seyahat edenlerin Çekya’ya varış öncesi “Public Health Passanger Locator Form”
doldurulması gerekmektedir, Çekya’ya giriş tarihinden itibaren 5 gün içinde yerel hijyen birimlerine Çekya’da yapılmış PCR testi sunulmalıdır. 
İstenmiyor 
DanimarkaİstenmiyorİstenmiyorÜlkemizden dönüşlerde 10 gün ev karantinasında kalmak tavsiye edilmektedir.
 Danimarka’ya girişten itibaren en erken dördüncü günde test yaptırıp negatif sonuç alanların karantinada kalmasına gerek olmayacağı, böylelikle test yaptırmayı tercih edenler için karantina süresinin mevcut 14 gün yerine testi yaptırmak ve sonucunu almak için beklenmesi gereken 5 günle sınırlı olacağı kaydedilmiştir.
İsveçİstenmiyor İstenmiyorSemptom gösterenlerin evlerinde karantinaya
 girmeleri tavsiye edilmektedir.
FransaİsteniyorÜlkeye girişten önceki 72 saat
 içinde alınmış negatif sonuçlu PCR Testinin uçağa binmeden önce ibrazı gerekmektedir. Aksi halde yolcu uçağa alınmamaktadır.
İstenmiyor 
HırvatistanİsteniyorÜlkemizde bulunmuş olan Hırvat
 veya diğer ülke vatandaşlarına dönüşlerinde herhangi bir karantina/öz izolasyon zorunluluğu yoktur. PCR testi ibrazı istenmektedir. Acil kişisel/ailevi gerekçeler, ticari nedenler veya diğer ekonomik çıkarlarla seyahat edenler ile gemi adamları için PCR testi zorunluluğu bulunmaktadır.
İstenmiyor 
HollandaİsteniyorÜlkeye girişte havaalanlarında
 gönüllülük esasına göre PCR testi
 yaptırılmaktadır. 
İsteniyor10 günlük ev karantinası
 uygulanmaktadır.
İspanyaİstenmiyor İstenmiyor 
YunanistanİsteniyorÜlkeye girişte yolcuların son 72 saat
 içinde, seyahate başlayacakları ülkede PCR testi yaptırmaları zorunludur. Ülkeye giriş yapacak şahısların yolculuktan en az 24 saat önce https://travel.gov.gr adresi üzerinden Yunanistan’daki temas bilgilerini de içerecek şekilde Yolcu Tespit Formu doldurması gerekmektedir.
İstenmiyor 
İzlandaİsteniyor Ülkeye girişte yolcular ikili Covid-19
 testine tabi tutulmakta, ilk testin ardından ikinci PCR testine kadar 5-6 günlük zorunlu karantinada kalmakta ve ikinci PCR test sonucunun da negatif çıkması halinde karantina yükümlülüğü sona ermektedir. Sağlık Bakanlığı 1 Aralık 2020-31 Ocak 2021 döneminde İzlanda’ya seyahat edecekler için sınırda ücretsiz Covid-19 testi yapma kararı almıştır.
İstenmiyorTest yaptırmamak tercih edilirse yolcular ülkeye vardıkları günden itibaren 7 gün mecburi karantinada kalmaları gerekmektedir.
İtalyaİstenmiyorBelirlenen turistik bölgelere gelen
 yolculara PCR testi uygulanmakta ve
 ateş ölçümü yapılmaktadır. 
İsteniyor14 günlük ev karantinası
zorunluluğu bulunmaktadır.
KKTCİsteniyor 0-120 saat içerisinde
 yapılmış olmalıdır.
İsteniyor 
Lüksemburg

istenmiyor

Ülkeye girmeden PCR testi yapılabiliyor.İstenmiyor 
Macaristanİsteniyor Sunulacak negatif PCR testi sonucuyla
 karantinadan muaf olunabilmektedir. Macar vatandaşı olmayan yabancıların, Macaristan’a iş veya ekonomik amaçlı seyahat ettiklerini kanıtlamaları halinde, Covid-19 belirtisi taşımamak kaydıyla, kısıtlama olmaksızın ülkeye girişleri mümkündür. Son 6 ay içinde Covid-19 hastalığını atlatan yabancıların, bunu gösteren İngilizce veya Macarca olarak düzenlenmiş sağlık raporlarını ibraz etmeleri halinde, ilave bir şart aranmaksızın Macaristan’a giriş yapmaları mümkün olabilecektir.
İstenmiyorÜlkeye girişte PCR testi sonucu ibraz edilmemesi durumunda 10 gün
süreli zorunlu ev karantinası
 uygulanmaktadır. 
PortekizİsteniyorYolcuların seyahat çıkış noktasından
 son 72 saat içinde temin edilmiş ve havayollarının garantisine sahip negatif sonuçlu COVID-19 testi ibraz etmeleri kaydı getirilmiştir.
İstenmiyor 
Romanyaİstenmiyor İstenmiyor 14 gün karantina
Polonyaİstenmiyor İstenmiyor 

ORTA ASYA

ORTA ASYA
ÜLKEPCR TESTİPCR TESTİ AÇIKLAMASIKARANTİNAKARANTİNA AÇIKLAMASI
Kazakistanİsteniyor 72 saat içinde yapılmış olmalıdır.İstenmiyor 
Kırgızistanİstenmiyorİstenmiyor 
Özbekistanİstenmiyorİsteniyor14 günlük ev ya da otel karantinası uygulanmaktadır.
Türkmenistanİsteniyor24 saat içinde alınmış PCR Testi sonucu ibrazı istenmekte, ülkeye girişte ikinci kez COVID-19 testi yapılmaktadır. yolcuların karantina süresinin tamamlanmasını müteakip COVID-19 testine tabi tutulacakları bildirilmiştir.İsteniyorSağlık kuruluşlarından birinde 21 günlük karantina uygulanmaktadır.

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin