Ana Sayfa HABERLERHavacılık Tarihi Uçaktan Paraşütsüz Atlayıp Hayatta Kaldı

Uçaktan Paraşütsüz Atlayıp Hayatta Kaldı

Yazan Doğukan Çelebiler
396 Görünümler
Nicholas Stephen Alkemade

Nicholas Stephen Alkemade’in II.Dünya Savaşı sırasında hayatını en çok etkileyen şey, mürettebat olduğu uçaktan atladıktan sonra neredeyse 6 bin metrelik paraşütsüz düşüşte hayatta kalmasıydı.

Bahçıvanlıktan Kahramanlığa…

10 Aralık 1922’de doğan Nicholas Stephen Alkemade, II.Dünya Savaşı’nda savaşmaya çağrılmadan önce bahçıvandı. Alkemade, bir uçağın kuyruk nişancısı olarak Kraliyet İngiliz Hava Kuvvetleri’nin 115. Filosunda görev yapmak üzere görevlendirildi.

Hayatını sonsuza dek değiştirecek olay 24 Mart 1944’te meydana geldi. 

Kullanılan uçak bir Avro Lancaster Mk. II İngiliz filosundaki en ikonik dört motorlu savaş uçaklarından biri idi. Yürütülen operasyon başarılıydı fakat gece üsse dönüş yaparken, Almanlara ait bir uçakla çarpıştı.

Avro Lancaster / Warbird Alley

Tarihte yer alan haberlere göre uçak hızla alev almaya başladı, kaçınılmaz olarak düşecekti. Acil durum, ejektör koltuğunu ve takılı paraşütü etkinleştirmesini gerektiriyordu. Uçağın altı mürettebat üyesinden ikisi paraşütle atlamayı başardı ancak Alkemade’in anlattığına göre diğer dört güvenlik ekipmanı yanıyordu. Bunu gören Alkemade, ölümün kesin olduğunu anlamıştı ya orada öylece ölecekti ya da atlayacaktı.

Alkemade, paraşütsüz bir şekilde atlamayı seçmişti. Üç görev arkadaşı uçak kazasında öldü. Kimsenin beklemediği şey, keskin nişancı olan Alkemade’nin hayatta kalmasıydı. Bacağı kırıldı, vücudunda yanıklar ve zedelenmeler vardı.  

Nicholas Stephen Alkemade, Düşüşten üç saat sonra Alman gizli polisi Gestapo ajanları tarafından bulundu. Sorgulama ve kanıtlardan sonra Alkemade‘nin paraşütsüz atlayıp hayatta kalması herkesi şoke etmişti.

ÜNLÜ OLDU

Genç asker hapse atıldı ancak hapse girdiği bir yıldan fazla bir süre içind Alman subayları arasında ünlü oldu. Alkemade, olağanüstü başarısından dolayı Üçüncü Reich güçlerinden bir tür sertifika aldı.

Polonya’daki Stalag Luft III‘e gönderilmeden önce Alman basını tarafından fotoğraflandı.

Nicholas Stephen Alkemade / Wikipedia

1945’te eve döndükten sonra Alkemade, sayısız röportajda vakayı bildirdi. İngiliz bir gazete için yazdığı makalede, atlama kararını verdiği anı anlattı;

“Kaskımı ve ekipmanımı çıkarmaya yeltenmeden atladım. Her şey çok sessizdi, tek ses uçak motorlarının gürültüsüydü. Herhangi bir düşme hissi yoktu, havada asılı hissettim ” diye yazdı.

Alkemade, Hava Kuvvetleri’nden ayrıldı. Doğduğu yer olan İngiltere’nin Loughborough kentinde 65 yaşında hayatını kaybetti.

havadaki sorular

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin