Ana Sayfa BİLGİ Neden Bazı ATR Turboprop Uçakların Burnunda Bu Garip Cihaz Var?

Neden Bazı ATR Turboprop Uçakların Burnunda Bu Garip Cihaz Var?

Yazan Doğukan Çelebiler
504 Görünümler

Havacılığa ve teknolojilerine aşina olanlar, bu makalenin başlığındaki sorunun cevabını tahmin edebiliyordur.

Fransız üretici (Aerei da Trasporto Regionale veya Avions de Transport Régional) ATR’nin turboprop uçaklarının Brezilya’da yaygın olarak kullanılması ve genelde görülmemiş olması nedeniyle büyük merak uyandırmaktadır.

ATR ClearVision Sistemi, pilotun kafasına taktığı cihaz ile sanal gerçekliği çağrıştıran bir yansıma meydana getiriyor. Pilot görüş mesafesi kazanmak için teknoloji kombinasyonunu kullanıyor. Kötü hava koşulları nedeniyle sınırlı görüşü önemli ölçüde azaltıyor.

Skylens, pilotun kafasına taktığı uçuş rehberi ve pistin önemli bilgilerini sağlayan ekran diyebiliriz.

Skylens, uçağın burnuna takılan kamera ve sensörler sayesinde veri tabanındaki bilgilerden arazi ve engellerin görüntülerini oluşturan Sentetik Görüş Sistemi (SVS) veya vizöre gerçek anlamda büyütülmüş bir dış görünüm aktaran Gelişmiş Görüş Sistemi (EVS) ile birleştirildi.

Ayrıca pilota skylens aracılığıyla EVS ve SVS’yi birlikte sağlayan Kombin Görme Sistemi (CVS) seçeneği de veriyor.

ClearVision‘ın son testi üretici tarafından 20 Haziran 2018’de Büyük Britanya ve Fransa arasındaki bir ada olan Guernsey’de yapıldı. Guernsey, bu testler için özellikle seçildi çünkü coğrafi konumu nedeniyle özellikle sis yüzünden rahatsızlık veriyordu.

Bu teknoloji gecikmeler, divertler ve iptallerin operasyonları kesintiye uğratması nedeniyle havayollarının karşılaştığı maliyetler üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. İstatistiklere göre geçen yıl sis nedeniyle inemeyen uçaklarda bulunan yolcular bir sonraki uçuşlarını kaçırmış ve havayolları otellere 1 milyon sterline yakın para harcamıştı.

Son olarak, görüş mesafesi problemi yaşanan havalimanlarına uçuş yapan havayolu şirketleri bu teknolojiyi tercih edebilir fakat ClearVision Teknolojisi için maliyet bir hayli yüksek.

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin