Ana Sayfa BİLGİ Karada ve Denizde ”Beriev Be-200ES”

Karada ve Denizde ”Beriev Be-200ES”

Yazan Doğukan Çelebiler
501 Görünümler
Beriev Be-200ES

Beriev Be-200ES Amfibi Uçak

Rostec State Corporation‘dan GM Beriev’in adını taşıyan Taganrog Havacılık Bilim ve Teknik Kompleksi (TANTK) tarafından üretilen iki uçak Antalya, İzmir ve Bodrum civarında görevdeydi. Be-200ES, Sakarya yakınlarındaki bir havai fişek fabrikasında çıkan yangını söndürmeye dahil oldu. Mürettebatın yangını tespit etmesi ve tamamen ortadan kaldırması iki saatten az sürdü. Çanakkale Boğazı’nda meydana gelen bir diğer büyük yangın da bir günden kısa bir sürede söndürülerek gemi aksaklıklarının önüne geçildi. Amfibi uçak, yangınlara 300 tondan fazla su düşürdü. Uçuşlar, Türk tarafından gözlemci pilotlarla birlikte gerçekleştirildi. Amfibi uçaklar 15 Ekim’e kadar görevde kaldı.

Beriev Be-200 Altair, Beriev Uçak Şirketi tarafından tasarlanan ve Irkut tarafından üretilen çok amaçlı amfibi bir uçaktır. Uçak için düşünülen öncelikli hedef, Yangın Söndürme Uçağı olarak pazarlanmasıdır. Uçak tam olarak 12.000 litre su kapasitesine sahiptir.

Be-200, 1.800 metre pist uzunluğu olan B sınıfı havalimanlarından ve en az 2,5 metre derinliğe sahip olup en az 2.500 metre uzunluğundaki su kütlelerinden kalkış yeteneğine sahip.
Aynı zamanda uçak, 1,3 metre yüksekliğe kadar uzanan dalgalı sulara inip kalkış yapabilmekte. Zira özel korozyon önleyici işlemler bu uçağın deniz koşullarında çalışmasını sağlıyor.

beriev

Be-200ES, Rusya Acil Durumlar Bakanlığı (EMERCOM) ihtiyaçlarına uygun bir şekilde Be-200 temel alınarak geliştirildi. Yangın söndürmenin yanı sıra, Be-200ES tarafından taşınan ekipman; afet noktalarının tespiti, su ve kıyı bölgelerinde arama-kurtarma operasyonları gibi geniş bir görev yelpazesine sahip olmasını sağlıyor. Be-200 uçağı aynı zamanda; devriye, kargo ve yolcu taşıma gibi görevleri icra edebiliyor.

Diğer yazılarım ;

Uçakların Tarihteki Gelişimi

Yolcu ve Bagaj Hizmetleri Hangi Görevleri Yapıyor?

Nepal Havayolu Yolcuları Yanlış Yere Götürdü

Kaynak: Defenceturk.net

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin