Ana Sayfa BİLGİ Havalimanı Apronunda Kullanılan Araçlar

Havalimanı Apronunda Kullanılan Araçlar

Yazan Umut Mert Arıkan
2239 Görünümler

Havalimanı apronunda kullanılan araçlar birçok kişinin ilgisini çekmiştir. Bir uçuşun gerçekleşebilmesi için çok önemli olan bu araçlar, çeşitli amaçlara hizmet eder.

Kargoların yüklenmesi, yolcuların uçağa alınması, uçağa rehberlik edilmesi, yiyecek ve içeceklerin yüklenmesi gibi birçok alanda bu araçlara ihtiyaç duyulur.

Havalimanı apronunda kullanılan araçlar modern havacılıkta olmazsa olmaz denilebilir.

Pushback Tugs (Geri İtiş Araçları)

Pushback Tug

Uçaklar zorunlu durumlar harici geri gitmek için tasarlanmamışlardır çünkü bu yakıt maliyetinin artacağı anlamına gelir.

Pushback araçları, park etmiş bir uçağı taksi yoluna çıkartmak, hangara çekilmesini sağlamak gibi görevleri üstlenir. Bu araçlar çok yüksek tork gücüne sahiptir. Airbus A380, Boeing 747 gibi dev uçakları bile çekebilirler.

Catering Trucks (Yiyecek-İçecek Servisi Araçları)

Catering Truck

Havalimanı apronunda kullanılan araçlar arasında belki de en çok görebileceğiniz araçlardan biri de budur.

Uzun yolculuklar başta olmak üzere tüm uçuşlarda yiyecek-içecek servisi büyük bir önem taşımaktadır. Öyle ki sadece bunun için belli bir havayolu şirketinden bilet alan yolcu sayısı hiç de az değildir.

Uçuş anında yiyecek ve içeceklerin taze olması için yemekler genellikle yerde hazırlanır ve uçuş başlamadan önce uçağa bu araçlar tarafından yüklenir. Önceki uçuştan kalan ürünler de boşaltılır.

Not: Airbus A380 tipi uçak için daha gelişmiş bir versiyonu üretilmiştir.

De-Icing Vehicles (Buz Engelleyici Araçlar)

De-Icing Vehicles

Uçaklar Dünya’nın birçok soğuk noktasına uçmaktadır. Gerek havada gerek de yerde uçak üzerinde buzlanma ile karşılaşabilir. Bu durum uçuş güvenliği açısından tehlikeli olabilecek niteliktedir.

Buzlanmayı engellemek uçağa yaklaşan bu araçlar sayesinde mümkündür. Uçağa yaklaşan araçlar, uçağa bir hortum yardımıyla sıcak su ve propilen glikol karışımını püskürtür ve buzlanma önlenmiş olur. Uçuş sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilir.

Snow Plowing Vehicles (Kar Küreyici Araçlar)

Snow Plowing Vehicle

Havalimanı apronunda kullanılan araçlar arasında en önemlilerinden biri de kar küreyici araçlardır.

Kar, havaalanları için büyük bir sorun olabilir. Pistteki ve aprondaki kar temizlenmezse yoğun kar yağışının olduğu havaalanlarında uçuşlar durma noktasına gelebilir.

Bu noktada kar küreyici araçlar devreye girer. Sahip olduğu mekanizma sayesinde pisti ve apronu kardan temizleyebilen bu araçlar uçuşların güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Örnek vermek gerekirse Helsinki Havalimanı çok yoğun kar yağışı alan bir bölgedir ve bu havalimanında kar küreyici araçlar olmazsa olmazdır. Helsinki havalimanı görevlileri 3500 metre uzunluğundaki pistini 11 dakikada tamamen kardan arındırabilecek 3 adet kar küreyici araç kullanmaktadır.

Belt Loaders (Bantlı Yükleyiciler)

Belt Loader

Mobil olarak kullanılabilen bantlı yükleyiciler genellikle dar ve geniş gövdeli uçaklara bagaj ve diğer eşyaları yüklemek için kullanılır. Yolcu havalimanına gelip bagajını verdikten sonra, bagajlar en son bu araçlarla uçağa yüklenir.

Container Loaders (Konteyner Yükleyicileri)

Container Loader

Konteyner yükleyicileri genellikle büyük kargoları uçağa yüklemek ve boşaltmak için kullanılır. Çift tarafta makaslı sisteme sahip bu araçlar uçağa yanaşıp kargoları uçağa yükler ve boşaltır.

Airstairs (Merdivenler)

Airstair

Bazı uçaklar kendinden katlanabilir merdivene sahip olsa da her uçakta mevcut değildir. Havalimanı apronunda sıklıkla görmeye alıştığımız bu araçlar yolcuların uçağa binip inmesine yardımcı olur.

‘’ Follow Me ‘’ Cars (‘’ Takip Et ‘’ Araçları)

Follow Me” Car

Bu araçların görevi, genellikle havalimanına yeni iniş yapan uçakların apronda doğru yere gitmesine yardımcı olmaktır. Uçağın önünden giderek yolu gösteren bu araçlar, uçakların sağlıklı bir şekilde apronda yerini almasını sağlar. Araçların üstünde pilotların rahatlıkla görebilmesi için dijital ve renkli bir şekilde ‘’ Follow Me ‘’ yazar.

İtalya’nın Bologna Havalimanı ise bu araçların arasında Lamborghini Huracan’ı da kullanır.

Apron Buses ( Apron Otobüsleri )

Apron Buse

Yolcuların uçağa geçiş işlemi için körük olmadığı durumlarda veya uçakların açığa park ettiği zamanlarda kullanılır. Yolcuları terminalden alıp uçağa götürme görevini üstlenir. Genellikle sokakta görülen otobüslerden farklı gözükmezler.

Lavatory Service Vehicles (Tuvalet Servisleri Araçları)

Lavatory Service Vehicle

Uçaklarda tuvalet atıklarının depolandığı tanklar bulunur. Bu tanklar uçuş sonrası bu araçlar tarafından boşaltılır ve dezenfekte edilir.

Refuelers (Yakıt İkmal Araçları)

Refueler

Bir uçak için yerde aldığı hizmetlerden en önemlisi yakıt ikmalidir. Havalimanı apronunda kullanılan araçlardan en gereklisi de yakıt ikmal araçlarıdır. Yakıt olmadan uçuş olmayacağı açık bir gerçektir.

Yakıt ikmal araçları uçağın kanatlarına yaklaşarak bir hortum yardımıyla gerekli yakıt ikmalini gerçekleştirir. Bu işlem hayati bir önem taşır.

Air Start Unit

Air Start Unit

Bazı durumlarda uçakların motorlarının çalıştırılması için dışardan bir güce ihtiyaç duyulur. Bu durumlarda devreye giren bu araçlar düşük ve yüksek basınçlı hava kaynağı oluşturarak uçağın motorlarının çalışmasını sağlar.

Aircraft Tripod Jack (Uçak Tripod Jakı)

Kuyruk Kısmında Bulunan Aircraft Tripod Jack

Havalimanı apronunda kullanılan araçlar arasında çok sık görülmeyen bu aracın oldukça işlevsel bir amacı bulunur.

Bu araç uçağın kuyruk kısmına yerleştirilerek kuyruğun sarkmasını ve yere düşmesini engeller.

Uçaktan iniş sırasında ilk önce ön taraftaki yolcular indiği için arka tarafta bir ağırlık oluşur ve kuyrukta sarkma ve düşme yaşanabilir. Bunun engellenmesi için insan gücüyle uçağın kuyruk kısmına bu tripod kurulur. Ancak çoğu uçak için buna gerek yoktur.

Diğer İçerikler için;

Boeing 737 Max: Onlarca Can

Tenerife Faciası: 583 Kişi, Tek Bir Kaza!

Boeing 737 Max Acil İniş Gerçekleştirdi

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin