Ana Sayfa BİLGİ HAVACILIK BÖLÜMLERİ

HAVACILIK BÖLÜMLERİ

Yazan Nursultan AYKANAT
4152 Görünümler

PİLOTAJ BÖLÜMÜ

Pilotaj; sivil havacılık konusunda talep edilen ulusal ve küresel şartlara uygun halde eğitim almış pilotların yetiştirilmesini amaçlayan bir bölümdür. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) SHY-1 ve Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) Part-FCL standartlarına uygun modern uçak pilot adaylarının eğitiminin gerçekleştirilmesi amaçlanır.

GEREKEN ÖZELLİKLER

Pilot olabilmek için bazı eklentilere sahip olmanız gerekir. Bunların başında akademik yetenek gelse de, mekanik ilişkileri kavrama, sensörleri ve uyarıları algılayıp hızlı tepki verme, el – göz koordinasyonuna sahip olma, disiplinli,  soğukkanlı olmak gibi karakteristik özelliklere bünyenizde yer vermeniz gerekir. Bunlara sahipseniz Pilot unvanına sahip olmaya o derece yakınsınız demektir.

MEZUNLARIN UNVANI YAPTIKLARI İŞLER

Pilot unvanına sahip olurlar. Yolcu veya yük taşımak, ilaçlama ya da keşif yapmak amacıyla hizmete sunulmuş olan uçakların uçuşunu idare etmek pilotun görevidir.  Pilotaj bölümünde Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ICAO, Avrupa Havacılık Standardı JAR-FCL ve ulusal gereklilikler doğrultusunda sürdürülen eğitimin sonunda öğrenciler ATP(A)-Havayolu Nakliye Pilotu kredisinde CPL(A)-Ticari Pilot Lisansına ve IR(A)-Aletli Uçuş Yetkisi lisansına sahip pilotlar olarak mezun olmaktadırlar.

ÖZEL KOŞULLARI

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü mevzuatına uygun olmak. Adli sicil kaydı bulunmamak, 17 yaşından büyük olmak, yetkili hastanelerden pilot oluna bilirliği tescil eden sağlık sertifikasını almak. Üniversitelerin özel koşullar ve açıklamalar kısmında belirtilen boy ve kilo aralığında olmak.

ÇALIŞMA ALANLARI

Pilotaj bölümü mezunları sektörde yurtiçinde ve yurtdışında kolayca iş bulabilirler. Sivil havacılık konusunda faaliyet gösteren havacılık firmalarında veya askeriyede çalışmaya başlayabilirler.

PİLOTAJ BÖLÜMÜ DERS PROGRAMI

Türkiye’de üniversitelerde verilen pilotaj eğitimi genelde bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi dâhil beş yıl sürmektedir. Bu programda öğrencilerin aldığı derslerin bir kısmı zorunlu uçuş dersi olarak geçmektedir. Pilotaj programındaki uçuş dersleri tamamen uygulamaya dayanmakta ve öğrencilere bu hizmet üniversite bünyesinde kurulan Onaylı Eğitim Organizasyonları (OEO) tarafından verilmektedir.

ÜNİVERSİTELERE GÖRE TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ

ÜNİVERSİTE TÜRLERİNE GÖRE TERCİH EDİLME İSTATİKLERİ

YERLEŞENLERİN PUAN ANALİZİ

YERLEŞENLERİN BAŞARI SIRASI ANALİZİ

YETİŞTİRİLMEK ÜZERE PİLOT ADAYI ADAYI SÜREÇLERİ

Pilot adayları, kariyer sitemizde yayınlanan ilanlar üzerinden başvuru yaparak seçim sürecine dâhil oluyor. Yetiştirilmek Üzere II. Pilot Aday Adayı programına katılacak olan adaylarda yabancı dil bilgisi, eğitim ve yaş gibi temel gereklilikler arıyoruz. Ayrıca, uçuş yeteneğinin yanı sıra; disiplinli, sorumluluk sahibi, dikkatli ve karar verme gibi yetkinlikleri gelişmiş bireyler olmasını önemsiyoruz. Yetiştirilmek Üzere II. Pilot Aday Adayları, tüm şartlarının uygun olması halinde, yurt içi ve yurt dışındaki uçuş eğitim akademilerinde 18-24 ay boyunca teorik ve uygulamalı derslerden oluşan bir programa dâhil oluyor.

ADAYLAR AŞAĞIDAKİ SEÇME VE DEĞERLENDİRME SÜREÇLERİNE KATILIRLAR

 İngilizce sınavı: Dil belgesi olmayan adaylarımızın sürece devam edebilmesi ve İngilizce yeterliliğini ölçmek adına yapılan bir sınavıdır.
Boy-Kilo Ölçüm süreci: Mesleğin gereklilikleri doğrultusunda Ortaklık tarafından ilan kriterinde belirlenen boy, kilo ölçülerine ve boy-kilo endeksine sahip olduklarını tespit etmek amacıyla ölçümlerin gerçekleştirildiği süreçtir.
DLR-1 Sınavı: Bilgi ve yetenek modüllerinden oluşan teknik sınav, toplam 6 modülden oluşmaktadır. Yaklaşık 5 saat sürmektedir. Adaylara sınav ile ilgili çalışma dokümanı iletilmektedir.
CRM Mülakatı: Kokpit personeli istihdam sürecinde kişilik özellikleri ve yetkinliklerinin değerlendirildiği süreçtir.
Kurul Mülakatı: İnsan kaynakları departmanından katılımcılar ve kaptan pilottan oluşan değerlendirme komisyonu tarafından adaylarımızın mesleki yetkinlik ve yeterliliklerin değerlendirildiği mülakattır.

TÜRK UYRUKLU KAPTAN PİLOT, TECRÜBELİ II. PİLOT, TECRÜBESİZ PİLOT ve SFI SÜREÇLERİ

Evrak Kontrol: Adaylarımızın ilan kriterlerine uygunluğunu belirlemek için belgelerin kontrol edildiği süreçtir.
CRM Mülakatı: Kokpit personeli istihdam sürecinde kişilik özellikleri ve yetkinliklerinin değerlendirildiği süreçtir.
Havacılık İngilizcesi: SHGM’nin formatına benzer bir şekilde uygulanan ve adaylarımızın havacılık alanındaki İngilizce dil yeterliliği ölçen bir değerlendirmedir.
Simülatör ve Teknik Yeterlilik Testi: Adaylarımızın mesleki ve teknik yeterliliğinin değerlendirildiği aşamadır.
Kurul Mülakatı: İnsan kaynakları departmanından katılımcılar ve kaptan pilottan oluşan değerlendirme komisyonu tarafından adaylarımızın mesleki yetkinlik ve yeterliliklerin değerlendirildiği mülakattır.

YETİŞTİRİLMEK ÜZERE PİLOT ADAYI ALAN HAVAYOLLARINA BAŞVURU SÜRECİ

Sağlık açısından yeterli olduğunuzdan emin olunuz. Gerekirse başvuru süreci başlamadan önce sağlık kontrollerinizi yaptırınız. İngilizce:  TOEFL veya IELTS sınavlarından yeterli sonuçların alınmış olması gerekir. Belgesini teslim etmeyen lisans mezunları adaylara DYNED sınavı yapılır.

 • Evrak Kontrolü
 • DLR Sınavı: Yetenek sınavıdır.
 • CRM Mülakatı: Adayın pilot olmaya hazır olup olmadığı mülakatlar ile tespit edilir.
 • Kurul Mülakatı: İş mülakatı tarzındadır, İngilizceye de bakılır.
 • Sağlık Raporu sunulur.
 • İMZA
 • Eğitim yeri tercihi.

HAVA TRAFİK KONTROL

Hava Trafik Kontrolörleri, hava araçlarının, bir noktadan ulaşmak istedikleri başka bir noktaya gerçekleştirdikleri uçuşlarının öncelikle emniyetli olarak gerçekleşmesi için tüm aşamalarını yöneten, başka bir ifade ile hava araçlarının havadaki ve havaalanındaki trafiğinin emniyetli, düzenli, hızlı bir şekilde akışını sağlayan meslek grubudur.

Hava Trafik Kontrolörü, Pilotlara telsiz vasıtasıyla tavsiye, bilgi ve talimatlar ileten ve pek çok yardımcı üniteyle birlikte çalışarak ve teknolojinin getirdiği yeniliklerden faydalanarak kendi kontrol sahasındaki onlarca hava aracına aynı anda hava trafik kontrol hizmeti sağlayarak onları emniyetli, düzenli bir şekilde uçmalarını ve zamanında kalkışlarını ve varışlarını sağlar.

ÇALIŞMA ALANLARI

Türkiye’de, Türkiye Havalimanlarının işletilmesi ile Türkiye Hava sahasındaki hava trafiğinin düzenlenmesi ve kontrolü görevi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi  Genel Müdürlüğünce yerine getirilmektedir. Bu nedenle Hava trafik kontrolörü olacaklar ağırlıklı olarak DHMİ’de çalışma olanağı bulacaklardır. DHMİ dışında kule kontrolörü olarak Hazarfen, Aydın Çıldır, Efes, Eskişehir Anadolu Üniversitesi meydanlarında çalışılabilir.

 Ayrıca Askeri Hava Trafik Kontrolörü olmakta mümkündür Astsubay ve Subay rütbelerinde. Askeri trafiklere ilaveten; Türkiye’de Adana Radar, Kayseri Radar ve Kule, Diyarbakır Radar ve Kule, Batman Radar ve Kule, Malatya Radar ve Kule, Merzifon Radar ve Kule, Balıkesir Merkez Radar ve Kule olarak Türk sivil havacılığına çok önemli hizmetler vermektedirler.

NE İŞ YAPAR

Hava araçları ile telsiz ve/veya radar temasını korumak; 

Hava araçlarının yol boyu veya havalimanındaki hareketini yönlendirmek; 

Hava araçlarına tırmanma veya alçalma konusunda talimatlar vermek ve nihai seyir seviyesini tahsis etmek; 

Hava araçlarına hava durumu hakkında bilgiler sağlamak; 

Uçaklar arasında asgari mesafelerin muhafaza edilmesini sağlamak; 

Beklenmedik hal ve durumları, acil durumları ve plan harici trafiği sevk ve idare etmek. 

Piste veya pistten gerçekleştirilecek hareketlerin kontrol edilmesi; 

Uçakların terminal etrafındaki yer hareketlerinin sevk ve idare edilmesi; 

HAVA TRAFİK KONTROLÖRÜ OLMAK İÇİN, İKİ FARKLI YOL BULUNMAKTA

1-ÜNİVERSİTE MEZUNU OLMAK

Eskişehir Teknik Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesinde Hava Trafik Kontrol bölümünü kazanmanız gerekir. Bölümü kazandıktan sonra özel bir yetenek sınavı sizleri bekliyor olacak.  Bu bölümü okuyup mezun olduktan sonra KPSS ve YDS’ye girip en az 70 puanı tutturmanız gereklidir. Tüm bu sınavları geçtikten sonra iki ay süresince üniversitenin hava alanı kontrol kulesinde işe girip deneyim kazanmanız sağlanıyor. Tüm bu süreçleri geçtikten sonra Hava Trafik Kontrolörlüğü Lisans sınavına girerek başarılı olmanız lazım.

2- DHMİ KURSU

DHMİ tarafından açılmakta olan ilanları takip etmek ve başvuru yapmak. Çünkü DHMİ ihtiyaç bulunması halinde hava trafik kontrol bölümü mezunu olmayan sadece 4 senelik bir yükseköğretim kurumunu bitiren kişiler arasından da alım yapabilmektedir.

 Genel olarak  Adayların seçiminde; Hava Trafik Kontrol adayları için geliştirilmiş, bilgisayar destekli seçme sınavı veya Genel yetenek, muhakeme, zekâ, hafıza ve çabuk karar verme gibi özellikleri test etmeye yönelik yazılı sınav ve Türkçe ve İngilizce dillerinde, yanlış anlamalara ve aksamalara yol açabilecek belirgin bir aksan veya lehçe, dilde pelteklik, gizli kekemelik ve aşırı heyecan sahibi olmamak gibi özelliklerin tespitine yönelik sözlü sınav uygulanır. Sınavlarda başarılı olan adaylardan, işe kabul edilenler yaklaşık 11-14 ay sürecek bir kursa alınırlar. Akabinde DHMİ bünyesinde çalışmaya başlarlar.

Bu durumda şu özelliklere sahip olmanız bekleniyor:

 • 4 Yıllık Fakülte mezunu olmak
 • T.C vatandaşı olmak
 • 27 yaşını aşmamış olmak
 • Tam taramalı sağlık raporu almak
 • Sicilinizde bir suç teşkil etmemek
 • KPSS’de en az 70 puan almak
 • Aşırı derecede heyecan sahibi olmamak
 • Gizli kekemelik, dilde pelteklik, aksan veya lehçede sorun bulunmamak
 • Türkçe ve İngilizce dillerinde aksamadan, profesyonel ve düzgün konuşabilmek, anlamak.

UÇAK MÜHENDİSLİĞİ

Uçak Mühendisliği, uçak, uzay aracı, füze ve silah sistemlerinin tasarımı, yapımı ve bakımı ile mühendislik prensiplerinin bir arada olduğu akademik bir disiplindir. Kapsanan başlıca alanlar arasında uçuş güvenliği, yakıt verimliliği, işletme maliyetleri ve çevresel etkiler bulunmaktadır. Uçak mühendisliği Bölümü, uçağın araştırma, tasarım, geliştirme, inşaat, test, bilim ve teknoloji ile ilgilenen mühendislik dalını temsil eder. Alan aynı zamanda, hava folyoları, kontrol yüzeyleri, kaldırma ve sürükleme gibi davranışlar ve ilgili faktörler dahil olmak üzere, uçağın aerodinamik özelliklerinin araştırılmasını da kapsar.

NE İŞ YAPAR

Uçak mühendisliği, hava içinde hareket eden, uçak, helikopter, roket gibi araçlarla; silah sistemlerine ait mermi gibi yapıların tasarım ve geliştirilmesi; askeri ve sivil uçakların tasarımı bakım ve onarımıyla, insansız hava araçlarını içeren geniş bir kapsama alanına sahip olan mühendislik dalıdır.

ÇALIŞMA ALANLARI

 • Türk Hava Yolları
 • Türk Silahlı Kuvvetleri Kara ve Hava Kuvvetleri ana bakım üsleri
 • Türk Uçak Sanayi A.Ş.
 • Makine Kimya Endüstrisi
 • Türkiye Uzay ve Havacılık Sanayi
 • Özel hava yolları şirketleri
 • Uçak Yapım Şirketleri,
 • Helikopter Yapım Şirketleri,
 • Uçak Tasarım Şirketleri,
 • İnsansız Hava Aracı Üretim Şirketleri,
 • Roket Sanayii,
 • Sivil Havacılık Şirketleri,
 • Askeri Sanayii,
 • ROKETSAN,
 • ASELSAN,
NASIL UÇAK MÜHENDİSİ OLUNUR?

Uçak mühendisi olmak için öncelikle ÖSYM’nin üniversiteye giriş sınavına girmek gerekir. Bu sınavda uçak ve havacılık mühendisliği bölümüne yetecek kadar puan alanlar öğrenciler tercih ettikleri takdirde uçak ve havacılık mühendisliği bölümüne yerleşebilirler. Üniversitelerin havacılık ve uzay mühendisliği fakültelerinde veya uçak ve uzay bilimleri fakültelerinde yer alan uçak mühendisliği bölümü, 4 yıllık lisans bölümüdür. Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler mezun olur ve uçak mühendisliği lisans diploması almaya hak kazanır. Uçak mühendisi unvanıyla mezun olan öğrenciler iş alanlarına başvuru yapabilir ve çalışmaya başlayabilir.

Aynı zamanda uçak teknolojisi ön lisans bölümü okuyan öğrenciler de Dikey Geçiş Sınavı’na girerek uçak mühendisliği bölümüne geçiş yapabilir. 2 yıl daha eğitim aldıktan sonra mezun olan öğrenciler uçak mühendisi olarak çalışabilir.

UÇAK MÜHENDİSLERİNDE BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER
 • Şekil ve uzay ilişkilerini algılama kabiliyetine sahip olmalıdır.
 • Matematik ve fizik konularına ilgi duymalı, hakim olmalı ve başarılı olmalıdır.
 • Tasarım konusunda yetenekli olmalıdır.
 • İnsanlarla iletişim kurmada başarılı olmalıdır.
 • Sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi olmalıdır.
 • Açık ve kapalı alanlarda çalışabilmelidir.
 • Seyahat engeli bulunmamalıdır.
 • Kirli, yağlı ve gürültülü ortamlarda çalışabilmelidir.
EĞİTİM SÜRESİ

Uçak Mühendisliği, üniversitelerde “Havacılık ve Uzay”, “Uçak ve Uzay Bilimleri” ve “Mimarlık-Mühendislik” gibi fakültelerde eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm yalnızca Sayısal puan türüne göre öğrenci kabul etmektedir ve 2019-2020 yılı YÖK verilerine göre yalnızca 6 üniversitede toplamda 12 farklı eğitim seçeneğiyle faaliyet göstermektedir.

BÖLÜM DERSLERİ

 • Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri,
 • Bilgisayarda Teknik Resim,
 • Diferansiyel Denklemleri,
 • Dinamik,
 • Malzeme Bilimi,
 • Elektrik Mühendisliği Temelleri,
 • Termodinamik,
 • Hava Uzay Yapıları,
 • Uçak Materyalleri,
 • Makine Elemanlarının Tasarımı,
 • Deneysel Mühendislik,
 • Uçuş Mekanikleri,
 • Otomatik Kontrol,
 • Uçuş Standartları ve Kontrol,
 • Tepki ve Tahrik,
 • Uçak ve Uzay Aracı Tasarım Prensipleri

ÜNİVERSİTE TÜRÜNE GÖRE YERLEŞEN SAYILARI

ÜNİVERSİTELERE GÖRE TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ

YERLEŞENLERİN PUAN ANALİZİ

YERLEŞENLERİN BAŞARI SIRASI ANALİZİ

UÇAK GÖVDE-MOTOR BAKIM

Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümünün amacı; havacılıkla ilgili kurum veya kuruluşların bakım personeli ihtiyacını karşılamaya yönelik gerekli bilgi ve beceri ile donatılmış uçak bakım personeli yetiştirmektir. 

NE İŞ YAPARLAR

Uçakların motor, gövde, kuyruk, kanat, iniş takımı gibi aksamlarını kontrol ederek; gerekli ayar, onarım, monte kontrol, test, servis ve bakımını yapar, Arızalı parçaların tamir edilerek tekrar kullanıma sunulması veya değiştirilmesi işlemlerini yapar, Bakım ve onarım kataloglarını okur, iş ve işlemleri takip eder, gerekli testleri yapar.

İŞ OLANAKLARI

Uçak Gövde Motor bölümünden mezun olan öğrenciler havacılık sektöründe pek çok iş imkanına sahiplerdir. Sivil havacılık alanında faaliyet gösteren firmaların bünyesine katılabilirler. Ayrıca Uçak Gövde Motor bölümü mezunları iş imkanları sadece sivil havacılıktan ibaret değildir. Bunlar dışında güvenlik kuruluşları olan emniyet ve askeri uçakların bakım bölümlerinde de çalışma imkanına sahiplerdir.

SAHİP OLUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

Fiziğe ve özellikle mekanik konulara ilgili ve bu alanlarda başarılı,

Şekil ilişkilerini görebilen, Ellerini eşgüdümle kullanabilen, Sorumlu, dikkatli, kurallara uyan, Başkaları ile işbirliği halinde çalışabilen, Yenilikleri takip edebilen kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAM VE KOŞULLARI

Uçak Gövde-Motor Teknisyenleri uçak fabrikalarında, uçak bakım ve onarım ünitelerinde çalışırlar. Çalışma ortamı genellikle kirli (yağ ve yakıt), kokulu ve gürültülüdür. Mühendis ve teknikerin denetiminde görevlerini yaparlar. İşini yürütürken birinci derecede alet ve makinelerle ilgilidir.

HAVA ARACI BAKIM LİSANSI KATEGORİLERİ

Kategori A : Hat bakım mekanik teknisyeni.
Kategori B1: Hava aracı bakım teknisyeni (Mekanik).
Kategori B2: Hava aracı bakım teknisyeni (Aviyonik).
Kategori C : Hava aracı üs bakım mühendisi veya teknisyeni.

HAVA ARACI BAKIM LİSANSI ALT KATEGORİLERİ

Alt kategori A2: Piston motorlu uçaklar.
Alt kategori A3: Türbin motorlu helikopterler.
Alt kategori A4: Piston motorlu helikopterler.
Alt kategori B1.1: Türbin motorlu uçaklar.
Alt kategori B1.2: Piston motorlu uçaklar.
Alt kategori B1.3: Türbin motorlu helikopterler.
Alt kategori B1.4: Piston motorlu helikopterler.

UNVANLARI

 Diplomasını alan kişilere “Uçak Teknisyeni” unvanı verilir.

ÜNİVERSİTE TÜRÜNE GÖRE YERLEŞEN SAYILAR

YERLEŞENLERİN PUAN ANALİZİ

YERLEŞENLERİN BAŞARI SIRASI ANALİZİ

ÜNİVERSİTELERE GÖRE TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ

UÇAK ELEKTRİK-ELEKTRONİK 

   Uçak Elektrik-Elektronik; sivil havacılık, askeri havacılık ve lojistik amaçlı kullanılan uçakların sahip olduğu elektrik ve elektronik bileşenleri derinlemesine inceleyen akademik bir disiplindir.

Uçak Elektronik-Elektronik Bölümünün temel amacı, gerçekleştirilmekte olan uçuş hizmetinin ulusal ve uluslararası havacılık kuruluşlarının standartlarına uygun, konforlu, emniyetli ve ekonomik açıdan fayda sağlamak adına görev alacak bireylerin eğitilmesidir.

NE İŞ YAPARLAR

Bu bölümden mezun olan aviyonik bakım teknisyenleri; sivil ve askeri havacılık faaliyetlerinin gerçekleştirildiği uçaklarda var olan elektrik ve elektronik sistemlerinin onarımından ve bakımından sorumlu olurlar

İŞ OLANAKLARI

Sivil havacılık sektörü, teknolojik açıdan devamlı gelişen, faaliyetler açısından ise dünyada ve ülkemizde hızla büyüyen sektörlerin başında gelmektedir. Bu büyümeye paralel olarak, havacılık sektör;  ileri teknolojiyi kullanan, bilgili ve üstün beceri sahibi teknik elemanlara çok ihtiyaç duymaktadır. Mezunlarımız, Ulusal ve uluslar arası Uçak Bakım Onarım Yenileme (BOY) hizmeti veren kuruluşlar ile yan sanayi işletmeleri ve havayolları şirketlerinde kendilerine rahatlıkla yer bulabileceklerdir. Uçak Elektrik Elektronik iş bulma imkanı, Uçak Elektrik Elektronik iş olanakları hakkında bilgi, Uçak Elektrik Elektronik mezunları ne iş yapar, Uçak Elektrik Elektronik mezunları nerelerde çalışır, Uçak Elektrik Elektronik mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör.


GÖREVLERİ

İş planı yapar.

Kablaj enstalâsyonu yapar,

Uçakların elektronik sistemlerini kontrol eder.

Uçakların elektronik ve elektrik sistemlerinin onarım ve bakımını yapar,

Arızalı parçaları onararak tekrar kullanıma sunar.

Arızalı parçaların servis dışı edilmesi işlemlerini yapar.

Hat bakımı esnasında basit işlem gerektiren gövde ve motor birimlerini söker ve takar.

Bakım çıkış sertifikasını düzenler.

Bakım ve onarım kataloglarını okur.

Bakım ve onarım testlerini yapar.

Mesleki gelişime ilişkin etkinliklere katılır.

Tasarım çalışmaları yürütülen hava platformunun elektriksel özellikleri konusundaki ölçüm ve test çalışmalarında gereken teknisyen desteğini verir,

Tasarım çalışmaları yürütülen hava platformu üzerinde yapılacak modifikasyonlara yönelik standartlara uygun dokümantasyon çalışmalarında görev alır,

Entegrasyon ve tasarımı tamamlanmış sistemlerin güç, EMI/EMC ölçümlerine katılır,

Yer ve uçuş testlerine katılır,

Testler için gerekli ekipmanların idamesini sağlar,

Havacılık ile ilgili standartlar hakkında bilgi sahibidir.

SAHİP OLUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

Uçak Elektroniği Teknisyeni olmak isteyenlerin;

Sabırlı ve dikkatli,

Matematikte ve Fen derslerinde başarılı,

Uzay ilişkilerini görebilen,

Çizim yeteneğine sahip,

Mekanik problemleri çözebilen,

El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,

El ve gözlerini eşgüdümlü kullanabilen,

Görme ve işitme problemleri olmayan,

Mesleğiyle ilgili yabancı dilde yayınlanan mesleki bilgileri takip edebilen, gerektiğinde uygulayabilen,

Olayları iyi yorumlayabilen ve analiz edebilen kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAM VE KOŞULLARI

Uçak Elektroniği Teknisyenleri; kamu veya özel sektöre ait sivil uçak bakım merkezleri, hava alanlarında, Askeri Hava İkmal Bakım Merkezleri veya Uçak fabrikalarının hangar ve atölyelerinde çalışırlar. Çalışma ortamlarından atölyeler, elektrostatik deşarja duyarlı, manyetik alan yaymayan, temiz, düzenli, aydınlık ortamlardır. Ancak düşük düzeyde radyasyonlu ve elektrikli ortamlardır. Apronda çalışırken dış ortamdaki hava koşullarına maruz kalmaktadırlar. Uçak üzerinde çalışırken yüksekten düşme tehlikeler de vardır. Bazen gürültülü de olabilmektedir. Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (Joint Aviation Authorities -JAA) tarafından iş kazalarına ve işçi sağlığı için karşı çalışma ortamlarında maksimum emniyet için gerekli tedbirler ilgili bakım kuruluşu tarafından alınır. Teknisyenler Uçak mühendislerinin sorumluluğunda görevlerini yapar. İşini yürütürken birinci derecede alet ve makinelerle ilgilidirler.

ÜNİVERSİTE TÜRLERİNE GÖRE YERLEŞEN SAYILARI

YERLEŞENLERİN PUAN ANALİZİ

ÜNİVERSİTELERE GÖRE TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ

ÜNİVERSİTE TÜRLERİNE GÖRE TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ

UÇAK TEKNOLOJİSİ

Uçak teknolojisi bölümü uçak bakım, onarım ve parça imalatı gibi konularda AR-GE alanında çalışma gösterebilecek, bunlara ek olarak teknik çizim oluşturma ve planlama gibi alanlarda işlem yapabilecek tekniker yetiştirmeyi hedefleyen bir bölümdür.

NE İŞ YAPAR

Uçak teknikeri hasar görmüş uçak parçalarının hasar raporlarını hazırlar ve mühendislerin yönlendirmesi doğrultusunda uçağın bakım ve onarımını üstlenir. Bunlara ek olarak proje yönetiminde planlama ve çizim işlerinde de zaman zaman destek vermesi istenebilir. Uçak ve uçak parçalarının herhangi bir onarım ve bakımından teknisyenler sorumludur.

SAHİP OLUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

 • Havacılığın yanı sıra fizik biliminin özellikle aerodinamik ve mekanik alanlarına meraklı olmak,
 • Yoğun konsantrasyon gerektiren işlerden keyif almak,
 • Detaycı olmak,
 • Güvenliği ön planda tutmak,
 • Takım çalışması ve işbirliğine yatkın olmak,
 • Farklı çalışma saatlerine yatkın olmak,
 • Şekil ilişkilerini görebilmek,
 • El becerisine sahip olmak,
 • Sorumluluk sahibi olmak,
 • Dikkatli ve titiz olmak,
 • Ofis yerine daha çok sahada görev yapmayı sevmek gerekmektedir.

ÖZEL ŞARTLAR

1)Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.

2)Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak (renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs).

ÇALIŞMA ALANLARI

 • Havacılık sektöründe imalat yapan firmalar,
 • Bakım ve onarım şirketleri,
 • Havaalanları ve havalimanları,
 • Bölümün bulunduğu üniversiteler

BÖLÜM ATAMALARI

Son birkaç yılda bu bölüme KPSS atamalarında kontenjan açılmadı. Sadece 2014-2015 yıllarında bir kişi 70’li bir puanla bir üniversiteye tekniker olarak atandı.

DGS İLE GEÇİŞ YAPABİLECEĞİ BÖLÜMLER

 • Elektrik Mühendisliği,
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği,
 • Enerji Sistemleri Mühendisliği,
 • Otomotiv Mühendisliği,
 • Pilotaj,
 • Havacılık ve Uzay Mühendisliği,
 • Uçak Mühendisliği 
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

BÖLÜM DERSLERİ

ÜNİVERSİTE TÜRÜNE GÖRE YERLEŞEN SAYILARI

YERLEŞEN PUAN ANALİZİ

YERLEŞENLERİN BAŞARI SIRASI ANALİZİ

ÜNİVERSİTE TÜRÜNE GÖRE TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ

HAVACILIK YÖNETİMİ

Tüm havacılık faaliyet alanlarında (havayolu, havaalanı, yer hizmetleri, kargo, ikram, vb.) faaliyet gösteren havacılık işletmelerinin pazarlama, muhasebe, finansman, uçuş operasyon, kalite, emniyet yönetimi gibi işlevsel alt bölümlerinde çalışabilecek nitelikte insan kaynağı yetiştirmektir. Ayrıca adı geçen bölümlerde halen çalışmakta olan personelin etkinlik ve verimliliklerini artıracak şekilde donatılmalarını sağlamak amaçlanmaktadır. Hava taşımacılığının önemi, özellikle İkinci Dünya Savaşından sonra anlaşılmaya başlamıştır. Günümüzde ise hava taşımacılığı, son derece hızlı büyüyen sektörlerden biridir. Hava taşımacılığı faaliyetlerinin beklenen faydayı sağlayabilmesi havacılık sisteminin emniyetli, güvenli, etkin ve verimli çalışmasına bağlıdır. Havacılık, hızlı gelişen ekonomik bir faaliyet alanı olmakla birlikte, yoğun ileri teknoloji kullanımını gerektirmektedir. “Önce emniyet” prensibiyle, faaliyetlerin yürütülmesini güvence altına alabilmek için, oldukça detaylı düzenlemelere sahip bu sektörde çalışan personelin nitelikli bir eğitim alması son derece önemlidir. Açık öğretim yöntemiyle geniş kitlelere ulaştırarak, havacılık konusuna her kesimden ilgi duyanlara eğitim olanağı sunmaktadır.

NE İŞ YAPAR

Havacılık yönetimi mezunları, hava alanlarında ve hava limanlarında istihdam edilmektedir. Devlet (kamu) ve özel sektörde iş bulabilirler. Hava alanlarında yolcu hizmetleri, kargo işlemleri, planlama ve pazarlama, ulaştırma gibi farklı alanlarda iş imkanları bulunmaktadır.

Kendini geliştirmiş bir havacılık yönetimi mezunu birinin, iş hayatında başarılı olması beklenen bir durumdur. Deneyimli ve iyi yetişmiş personele ihtiyaç duyulan bu sektörde ilerlemek tamamen sizin çabanıza bağlıdır.

Hava ulaştırmacılığı alanında sizden sorunların önceden tespit edilip çözülmesi, planlama ve organizasyonun sağlanması, yolcuların en rahat ve güvenli şekilde ulaşımlarının sağlanması, kargo ve lojistik hizmetlerinin hızlı ve eksiksiz yerine getirilmesi ve yenilikçi çözümler sağlanması, kriz anlarında gerekli aksiyonların alınarak sistemin düzenli işleyişine katkı sağlamanız beklenmektedir.

İŞ İMKÂNLARI

Bölüm mezunları hava yolları şirketlerinde devlete ya da özel şirketlere bağlı olarak çalışabilirler. Hava limanlarında yer hizmetleri, hava ulaştırma, lojistik ve pazarlama gibi kısımlarda görev alırlar.

Bağlı oldukları birimlerde idari görevler alarak, planlama, organizasyon,  kalite kontrol yönetimi, süreç yönetimi ve kriz yönetimi gibi görevleri yerine getirmektedirler.

Mezunların önemli bir kısmı Çelebi, Havaş, TGS gibi yer hizmetleri şirketlerinde, harekat memuru, yer hizmetleri memuru gibi idari pozisyonlarda çalışmaktadır. Ayrıca ülkemizin göz bebeği olan TürkHavaYolları ve Özel bir girişim olan Pegasus gibi şirketler de çalışma imkanları bulunmaktadır.

Diploma size sadece işe başvuru şansı vermektedir. İşte ilerlemeniz ve başarılı olmanız ise tamamen size bağlıdır. Yabancı dilinizi geliştirmeli, çeşitli eğitimlere ve kurslara giderek daha nitelikli bir hale gelmek için sürekli çalışmalısınız. Havacılık gibi dinamik ve her gün gelişen bir sektörde, siz de kendinizi yenilemeli ve değişimlere ayak uydurarak devam etmelisiniz.

SAHİP OLUNASI GEREKEN ÖZELLİKLER

 • Havacılık yönetimi alanında temel konularda bilgi birikimine sahip olmak.
 • Sorumluluğu altında çalışanların mesleki gelişimine yönelik etkinlikleri planlayabilmek, yönetebilmek ve değerlendirebilmek.
 • Alanı ile ilgili konularda bilimsel araştırma ve çalışmalar yapabilmek.
 • Ekonomideki fırsatları görebilmek ve onları girişimci yaklaşımla doğru değerlendirebilmek.
 • Ekip üyesi olarak sorumluluk üstlenmek ve edindiği bilgileri ekip üyeleri ile paylaşabilmek.
 • Karşılaştığı sorunları analiz ederek çözüm önerileri geliştirebilmek.
 • Sürekli öğrenme ve kendini geliştirme alışkanlığı edinmek.
 • Alanı ile ilgili konulardaki bilgi ve becerilerini ilgililere yazılı ve sözlü olarak aktarabilmek.
 • Alanının gerektirdiği düzeyde bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanabilmek.
 • Program içindeki yabancı dil desteği sayesinde alanı ile ilgili bilgilere erişebilmek ve gelişmeleri izleyebilmek.
 • Etik ilkeleri ve yasaları anlayabilmek ve uygulayabilmek.
 • Disiplinler arası düşünebilmek ve etkili takım çalışmaları gerçekleştirebilmek.
 • Yenilikçi ve yaratıcı fikirler üretebilmek ve onları uygulayabilmek.
 • Sosyal ve mesleki ilişkileri anlayabilmek ve yönetebilmek.
 • Kamu kurumları ve özel işletmelerde ihtiyaç duyulan nitelikli çalışanlarda olması gereken bilince ve bilgi birikimine sahip olmak.
ÖZEL ŞARTLARI
 • Bu bölümde okuyan öğrenciler uygulamalı dersler ve stajlarını özel ve resmi havacılık işletmelerinde yaptıklarından dolayı, bölümü kazananlara güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Güvenlik soruşturması olumsuz çıkan adaylar bu bölümde eğitim alamazlar.
 • Bu bölümde okumak için adli sicil yönünden temiz olmak ve gerekli sağlık şartlarını taşıdığını gösterir bir heyet raporunu almak gereklidir.
 • İleri derece göz kusuru olanlar hariç, belirli düzeyde görme sorunu olanlar da bu sektörde iş bulabilmektedir.
 • Havacılık yönetimi bölümünde cinsiyet ayrımı gözetmeksizin eğitim verilmekte ve aynı şekilde mezunlar istihdam edilmektedir. Çalışma alanı olarak kadınların her sektörde olduğu gibi bu sektörde de rahatlıkla uyum sağlayabileceği ve başarılı olabileceği bir alandır.
 • Boyu kısa olanlar açısından bu bölümü okumakta bir sakınca bulunmamaktadır. Kabin memuru ve pilotluk gibi spesifik meslekler dışında yer hizmetlerinde ve hava ulaştırma hizmetlerinde çalışanlarında boy ve kilo sorun olarak kabul edilmemektedir.

ÜNİVERSİTE TÜRLERİNE GÖRE YERLEŞENLERİN SAYISI

YERLEŞENLERİN PUAN ANALİZİ

YERLEŞENLERİN BAŞARI SIRASI ANALİZİ

ÜNİVERSİTE TÜRÜNE GÖRE TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ

ÜNİVERSİTELERE GÖRE TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ

SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, yabancı dil ve temel havacılık bilgisi ile donatılmış ve hızla gelişen havacılık endüstrisindeki yerli ve yabancı firmalarda başarılı bir şekilde çalışacak yeterliliklere sahip yönetim adaylar yetiştiren akademik bir disiplindir.

Havacılık endüstrisinde yer alan sivil hava ulaştırma işletmeciliğinin temel hedefi, ulusal ve uluslararası kuruluşlar başarılı bir şekilde, ileri düzeyde yabancı dil, işletme ve havacılık bilgileri ile donatılmış üssü idari adayları eğitmekle ilgili niteliklere sahip olacak.

İŞ OLANAKLARI

 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
 • Hava Alanları
 • Hava Limanları
 • Havaalanı Yer Hizmetleri
 • Havacılık Kurumları
 • Havayolu Şirketleri
 • İkram Ve Kargo Şirketleri
 • Turizm Acenteleri

NE İŞ YAPAR

Çalıştığı işletmede para, malzeme ve insangücünün en verimli şekilde kullanılması ve uçakların kârlı bir biçimde çalıştırılması için yönetim planları hazırlar ve bu planların uygulanmasını sağlar.

Çalışmaları denetler ve gerekli aksaklıkların giderilmesini sağlar.

Uçakların yük ve yolcu miktarları bakımından tam kapasite ile çalıştırılması için gerekli tedbirleri alır.

Çalıştığı işletmeye bağlı olan yahut olmayan uçak, yük, yolcu hareketlerinin bağlantı ve organizasyonunu yapar.

ÖZEL ŞARTLAR

 1. Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv kaydı bulunmamak.

2) Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak (işitme kaybı/ eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs)

SAHİP OLUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

Havacılık sektörü hızlı bir şekilde büyüdüğü için piyasa hızlı düşünebilen, takım çalışmasına yatkın, yolcu memnuniyetini ön planda tutan, etkin iletişim kurabilen bireylere ihtiyaç duymaktadır. Öğrenciler özellikle havacılık İngilizcesine hakim olmalı ve teorik bilginin üstüne uygulama kısmını eklemelidirler.

DİKEY GEÇİŞ BÖLÜMLERİ

 • Uluslararası Lojistik
 • Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi 
 • Ulaştırma ve Lojistik 
 • Turizm İşletmeciliği
 • Teknoloji ve Bilgi Yönetimi
 • Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği 
 • Seyahat İşletmeciliği
 • Lojistik Yönetimi 
 • Lojistik
 • İşletme Yönetimi 
 • İşletme
 • Havacılık Yönetimi 

ÜNİVERSİTE TÜRÜNE GÖRE YERLEŞENLER

YERLEŞENLERİN PUAN ANALİZİ

ÜNİVERSİTE TÜRLERİNE GÖRE TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ

SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ

Yolcuların, havayolu firmasının belirlediği güvenlik ve konfor standartlarına uygun bir şekilde seyahat etmesini sağlar. Havacılık sektöründeki çalışma şartlarına uyum sağlayabilen, problemler karşısında hızlı düşünüp çözüm üretebilen, karşılaştığı sorunlarla başa çıkabilecek yeteneğe sahip, müşteri ilişkileri kuvvetli olup etkili iletişim becerilerine sahip olan personeller yetiştirmektir.

SORUMLULUKLARI
 • Uçuştan önce tüm kabin düzenleme görevlerini yerine getirmek,
 • Yiyecek, içecek, battaniye, okuma materyali, acil durum ekipmanı ve diğer malzemelerin uçakta olduğundan ve yeterli miktarda tedarik edildiğinden emin olmak,
 • Uçağa giriş yapan yolcuları selamlamak ve koltuklarını bulmaları için yardım etmek,
 • Tüm acil durum prosedürleri, acil durum ekipmanları hakkında yolculara sözlü olarak ve işaret diliyle bilgilendirmede bulunmak,
 • Türbülans gibi durumlarla karşılaşıldığında yolcuları rahatlatmak,
 • Acil durumlarda ilk yardım uygulamak,
 • Yolculara yiyecek ve içecek servisi yapmak,
 • Uçak içerisinde tax free ürün satışı gerçekleştirmek,
 • Tüm yolculara kibar ve empatik bir yaklaşım içerisinde hizmet vermek,
 • Çocuk, engelli yaşlı ve hamile gibi özel yardıma ihtiyacı olan kişilere destek vermek,
 • Kabinin temiz tutulmasını sağlamak,
 • Yolculuk tamamladıktan sonra yazılı uçuş raporu hazırlamak,
 • Havayolu misyon, beyan ve politikalarına bağlı olmak,
 • Güvenlik için tüm havacılık kural ve yönetmeliklerine uymak.

SAHİP OLUNULMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

 • Acil ve stresli durumlarda sakin kalıp hızlı yanıt verebilmek,
 • Bir ekibin parçası ya da bireysel olarak çalışabilmek,
 • Resmi tatil, hafta sonu ya da gece gibi değişken zamanlarda çalışabilmek,
 • Kapalı alanda uzun süre ayakta çalışabilecek fiziksel ve zihinsel yeterliliğe sahip olmak,
 • Sözlü iletişim becerisi yüksek olmak,
 • Giyim ve dış görünüşüne özen göstermek,
 • Boy ve kilo dengesine sahip olmak,
 • Düzgün bir diksiyona sahip olmak,
 • Erkek adaylar için askeri yükümlülüğü bulunmamak; görevini yapmış ya da tecil ettirmiş olmak

NE İŞ YAPAR

Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri bölümünün iş imkanları oldukça fazladır. Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri bölümünden mezun olan kişilerin iş olanakları geniş olduğundan dolayı bölüme girer girmez bir yol haritası belirlemeleri gerekmektedir. Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri bölümü mezunları, havayolu şirketlerinin genel müdürlükleri, yurt içi ve yurtdışı yolcu taşıyan havayolu şirketleri, yabancı havayolu şirketleri, sivil havacılıkla ilgili her türlü firma ve şirketlerde çalışabilirler.

NERELERDE ÇALIŞIR

Havayolu şirketlerinin genel müdürlüklerinde, yurt içi ve yurt dışı yolcu taşıyan özel havayolu şirketlerinde, yabancı havayolu şirketlerinde, hava kargo şirketlerinde, ikram ve servis şirketlerinde, yer hizmetlerinde iş bulunabilir.

ÖZEL KOŞULLARI

Adli sicil kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.

Bayanlar için 160 cm-180 cm arası boya sahip olmak.

Erkekler için 170-190 cm arası boya sahip olmak.

Sağlık durumu uçuşa elverişli olmak (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları gerekmektedir.)

Kabin memuru üniforması giyildiğinde vücudunun görünecek yerlerinde dövme, yara izi vb. bulunmamak.

DİKEY GEÇİŞ BÖLÜMLERİ

 • Havacılık İşletmeciliği
 • Uluslararası Lojistik
 • Ulaştırma ve Lojistik
 • Turizm ve Otelcilik
 • Seyahat İşletmeciliği
 • Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
 • Seyahat İşletmeciliği
 • Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliğidir

NASIL KABİN MEMURU OLUNUR

Sivil hava ulaştırma kabin hizmetleri bölümünü kazanarak.

Gerekli şartları taşıyan ve Kabin Memuru Sertifikası almaya hak kazanmış kişiler.

ÜNİVERSİTE TÜRLERİNE GÖRE YERLEŞENLERİN SAYILARI

YERLEŞENLERİN PUAN ANALİZİ

ÜNİVERSİTE TÜRLERİNE GÖRE TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ

UÇUŞ HAREKAT YÖNETİCİLİĞİ

Ulusal ve uluslararası sivil havacılık talepleri ile uçuş emniyet tedbirlerini yerine getirmek amacıyla; emniyetli bir şekilde uçuş harekatını planlayan, uygulayan, uçuş süresince uçuşu takip ve kontrol eden, uçuşun herhangi bir safhasında sorumlu pilotun talebi veya ele ulaşan bilgiler ışığında uçuşun güvenli ve etkin bir şekilde devamını sağlamak için uçuş ekibini bilgilendiren, uçuş hakkındaki bilgilerin gerekli birimlere aktarılması için uçuş akışını izleyen, acil durum bilgilerinin gerekli birimlere iletilmesini sağlayan Uçuş Harekat Uzmanları (Uçuş Dispeçleri) yetiştirmektir.

İŞ İMKANLARI

Uçuş Harekât Yöneticiliği mezunları, havayolu işletmeleri (yolcu-kargo bölümleri) ile temsil-gözetim şirketlerinde çalışma olanağı bulabilmektedir. Bölümün iş imkanları pek de geniş değildir. Kamu kurumlarına atamaları ise kapalıdır. Bölümü bitirip iş arayanlar, öncelikle hava yolu şirketlerine iş başvurusunda bulunmalıdır. Ayrıca 3001 kodu ile tercih edilebilen memurluk kadrolarına KPSS puanı ile yerleşilebilir; ancak bu kadrolara yerleşebilmek için KPSS ön lisans oturumundan 90 üzeri puan almak gerekmektedir.

NE İŞ YAPAR

 • Operasyonla uçuş planını, uçuşun her aşamasını (örneğin yakıt, rüzgâr, hava durumu, uçağın bakım durumu, uçak performans limitlerini, hız, irtifa, mesafe, rota, ağırlık ve denge, havalimanları gecikmeleri vb.) göz önünde bulundurup hazırlamak, gerektiğinde revize etmek, iptal etmek,
 • Uçuşların emniyetle gerçekleştirilmesi amacıyla operasyonel hazırlıkları yapmak ve uçuşu takip etmek ve hava durumu, havalimanı ve pist kapanmaları vb. değişiklikleri sorumlu Pilot’a tebliğ etmek.
 • AOC, uçuş  planı ve ATC talimatları da göz önünde bulundurarak; uçuşun başlatılması, uçağın başka bir havaalanına yönlendirilmesi, uçuşun iptal edilmesi ya da değişiklik yapılması durumlarını değerlendirmek,
 • Uçuşun  emniyetli şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla bütün operasyonel ve meteorolojik koşulları göz önünde bulundurmak, gerektiğinde yeni rota belirlemesi yapmak.
 • Uçuşla ilgili bütün belgelerin ve gerekli güncel bilgileri,  brifing paketi halinde hazırlamak ve uçuş ekibine iletmek,
 • Operasyonun bütün safhalarında sorumlu Pilot, ATC üniteleri ve diğer bütün havacılık enformasyon üniteleri ile iletişim halinde olmak.
 • Gerektiğinde, uçuş iptal etmek veya ertelemek.
 • Acil durumlarda, en yakın havalimanı, pist vb. konularda pilotu bilgilendirmek ve akabinde planlanandan başka havalimanına inen uçak ile ilgili olası diğer işleri takip etmek.

ÖZEL KOŞULLAR

 • 21 yaşından gün almış olmak.
 • En az ön lisans programlarının birinden mezun olmak.
 • Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan veya denkliği belirlenen İngilizce sınavlarının birinden en az 50 veya eş değeri puan almak.
 • Genel Müdürlük tarafından yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezlerinde yapılan muayene sonucunda, uçuş harekât uzmanı görevlerini yerine getirmeye engel teşkil edebilecek herhangi bir fiziksel ya da akli hastalığa sahip olmadığını, merkezi sinir sisteminin normal olduğunu, gözlüklü ya da gözlüksüz en az 6/9 görme keskinliğine sahip olduğunu, yeterli işitme kapasitesine sahip olduğunu, kulak, burun ve boğaz fonksiyonlarının normal olduğunu belgeleyen sağlık kaydına sahip olmak.

SAHİP OLUNULMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

Havacılığa ilgi duymalı,

Analitik düşünce yapısına sahip olmalı,

İyi iletişim becerileri geliştirmeli,

Soğukkanlı davranmalı ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşabilmeli,

Takım çalışması ve işbirliğine yatkın olmalıdır.

DİKEY GEÇİŞ BÖLÜMLERİ

Hava Trafik Kontrol 

Pilotaj

Havacılık Yönetimi

ÜNİVERSİTE TÜRÜNE GÖRE YERLEŞENLERİN SAYISI

YERLEŞENLERİN PUAN ANALİZİ

ÜNİVERSİTELERE GÖRE TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ

YERLEŞENLERİN BAŞARI SIRASI ANALİZİ

ÜNİVERSİTE TÜRLERİNE GÖRE TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ

HAVA LOJİSTİĞİ

Hava Lojistiği, gün geçtikçe önemi artan  havacılık alanı için nitelikli çalışanlar yetiştirmek adına sektör için oldukça önemli olmaktadır. Program, teorik bilgi ve beceri ile eğitimini tamamlamış, havacılık sektöründe günümüzde ve gelecekte yaşanacak değişimlere ve gelişmelere ayak uydurabilecek bireylerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Havayolu ile yük ve yolcu taşımacılığının gün geçtikçe artış göstermesi, sektörde çalışma hacminin de artmasını sağlamaktadır. Öğrenciler, gerekli donanıma sahip olacak şekilde aldıkları eğitimlerini, dönem sonunda hava lojistiği alanında gerçekleştirdikleri stajlar ile tamamlamaktadırlar. 

NE İŞ YAPAR

Mezunlar havayolu taşımacılığında ara eleman olarak görev yaparlar.

İŞ İMKANLARI

Havayolu işletmeleri

Kargo şirketlerinin hava kargo bölümü 

DİKEY GEÇİŞ BÖLÜMLERİ

Havacılık Yönetimi

Lojistik

Lojistik Yönetimi

Ulaştırma ve Lojistik

Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi

Uluslararası Lojistik

Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık

Uluslararası Lojistik Yönetimi

Uluslararası Ticaret, Lojistik ve İşletmecilik

Uluslararası Ticaret ve Lojistik

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

ÜNİVERSİTE TÜRLERİNE GÖRE YERLEŞENLERİN SAYILARI

YERLEŞENLERİN PUAN ANALİZİ

YERLEŞENLERİN BAŞARI SIRASI ANALİZİ

ÜNİVERSİTELERE GÖRE TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ

ÜNİVERSİTE TÜRLERİNE GÖRE TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin