Ana Sayfa BİLGİ Gizli Tehlikeli Madde Nedir? Bagajımızda DGR Var Mı?

Gizli Tehlikeli Madde Nedir? Bagajımızda DGR Var Mı?

Yazan Ece Bahadır
693 Görünümler

Gizli Tehlikeli Madde tanımından önce tehlikeli madde tanımını yapalım. Tehlikeli Madde Kuralları İngilizce adıyla Dangerous Goods Regulations veya DGR, uçakla taşınması muhtemel her türlü tehlikeli madde miktar, paketlenme ve taşınma şartlarının belirtildiği uluslararası kurallardır.

Gizli Tehlikeli Madde ise genel anlamıyla görünür olmayan tehlikeli madde içerebilen maddelerdir. Bu tür maddeler bagajımızda olabilir ama biz çoğu zaman bagajımızdaki eşyanın tehlikeli madde içerdiğini bilemeyebiliriz. Bagajımızda taşırken zararsız görünen gizli tehlikeli maddeler hava yoluyla taşındıklarında çok tehlikeli olabilirler. Sadece bagajımızda değil kargolarda taşınan bu tehlikeli maddeler nasıl paketlendiğini inceleyelim.

Gizli Tehlike İçeren Bazı Malzemeler

1.Kamp Malzemeleri: Kamp malzemelerindeki ürünlerin içeriğinde bütan, provan gibi yanıcı gazlar; kerozin, gazolin gibi yanıcı sıvılar; kibrit gibi de yanıcı katılar bulunabilir. Bu maddeler gizli tehlike potansiyeli taşır.

2.Elektrik Şarjlı Güç Aletleri: İçeriklerinde sıvı hücreli aküler ve sıvı, jel, kuru tipte lityum iyon pilleri ve aküleri bulunabilir

3. Kuru Buz: Kuru buz sıvı faza geçmeden çok hızla buharlaşabilen bir maddedir. Eğer çıkan CO2 gazının salınmasına izin vermeyecek şekilde sızdırmaz bir kaba konmuşsa patlama riski vardır. Ayrıca havayolu kuruluşlarının da bu tür kabin bagajlarına “Dry Ice Bag Tag” takmaları zorunludur.

4.Aşındırıcılar: İçeriklerinde civa, asitler, alkaliler ve sıvı hücreli aküler ile sıvı lityum iyon pilleri ile aküleri bulunabilir.

5.Solunum Aparatları: Solunum aparatlarının içerisinde sıkıştırılmış gaz bulunması hava yolu ile taşımada risk yaratabilecek bir durumdur.

6.Tıbbı Malzemeler İle Eczacılık: Tıbbi malzemeler ve eczacılık ekipmanları, içeriklerinde yanıcı sıvılar, yanıcı katılar, oksitleyici maddeler, organik peroksitler, zehirleyici ve aşındırıcı materyaller bulundurabilir.

7. Sıvı ve benzeri maddeler: Sıvı ve benzeri maddelere örnek olarak jeller, spreyler, şampuanlar, losyonlar, kremler, diş macunları verilmiştir. Bu maddelerin her birinin 100 ml ağırlığı geçmeyecek muhteviyatı dışarıdan görünebilecek saydam ve ağzı açılıp kapanabilen poşetlerin içinde olması şartı getirilmekle birlikte toplam ağırlıklarının 1 litreyi geçmeme şartı da getirilmiştir. Bu sıvı ve benzerleri maddeleri genelde bagajımızda tehlikeli madde olduğunu bilmeden taşırız.

8. Fotoğraf Ekipmanları, Filmler ve Basın (Medya) Ekipmanları: Fotoğraf ekipmanların içerisinde asitler, patlayıcı piroteknik malzemeler, dahili yakıt tanklarına sahip jeneratörler, ıslak aküler, yakıt ve ısı üreten materyaller, yapıştırıcılar, solventler, film kimyasalları gibi tehlike yaratacak malzemeler bulunabilir.

9.Zehirler: Sıvı ve katı böcek öldürücüleri, tarım ilaçları ve fare zehirleri birçok kimyasal maddenin yanı sıra tehlike oluşturabilecek arsenik ve siyanit gibi maddeleri içeriğinde bulundurur. Bu maddeler ise hayati tehlike oluşturabilecek kadar zehirli maddelerdir.

Bunun gibi gizli tehlikeler, mallar deniz ve hava yollu ile yük olarak taşınırken , sınırlı alan ve kapalı depolama alanlarının ciddi sonuçların ortaya çıkma potansiyelini büyük ölçüde artırdığı durumlarda özellikle endişe vericidir. Yukarıda tanımlanan maddelerin çoğu havayolu otoritelerinden izin alınmaksızın taşınamaz. Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) ile ülkelerin üye olduğu Uluslararası Sivil Hava Taşımacılığı Organizasyonu (ICAO) başta olmak üzere ve “Ulaştırma Bakanlığı-Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüzün” bu doğrultuda belirlediği ve havayollarının kullanımında olan Gizli Tehlikeli Maddelerin kabul prosedürleri ile sınırlamalar tabloları mevcuttur.

Diğer İçeriklerim İçin;

 Pratik Bilgiler-Localizer (Yön Bulucu) Nedir?

Uçak Bileti Üstünde Neler Yazıyor?

Pratik Bilgiler- Aletli İniş Sistemi – ILS Nedir?

IATA ve ICAO Kodları Nedir? Bu Kodlar Ne İşe Yarar?

Uçak Motorları Yerde Nasıl Korunuyor?

Related Articles

1 Yorum

Avatar
Ecem Mayıs 11, 2021 - 6:42 pm

Çok açıklayıcı yazıyorsun, teşekkür ederim ☺️

Yanıtla

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin