Ana Sayfa BİLGİ Dünyanın En Tehlikeli Pistleri

Dünyanın En Tehlikeli Pistleri

Yazan Umut Mert Arıkan
561 Görünümler

Dünyanın en tehlikeli pistleri denildiği zaman birçok örnek vermek mümkün. Yeryüzünde çeşitli boyutlarda ve şartlarda binlerce pist bulunur. Bu pistler konumu ve diğer faktörler sayesinde iniş ve kalkışa çok müsait olabilir. Ancak bazı pistler oldukça zorludur. Bu zorlu pistlerin çoğunda sadece kaptan pilotların iniş kalkış yapmasına izin verilir.

Dünyanın En Tehlikeli Pistleri;

Prenses Juliana Uluslararası Havalimanı, St. Maarten

Saint Maarten Ada’sının Hollanda’ya bağlı bölümünde hizmet veren bu havalimanı çok ilginç bir konuma sahiptir. Pistin hemen dışında insanların denize girdiği bir sahil bulunur. Uçaklar piste inerken insanların yalnızca birkaç metre üstünden geçerek iner. İniş sırasında sahilde aşırı derecede bir rüzgar ve kısa süreli kum fırtınaları oluşabilir. Diğer tehlikeli pistlerde olduğu gibi zor bir konumda değildir ancak uçak kazalarının büyük çoğunluğunun iniş ve kalkış sırasında yaşandığını düşünürsek olası bir kötü durumda oldukça tehlikeli olabilir.

Bu bölgeye gidip uçakların inişini yakından görmek isteyen insan sayısı da oldukça fazladır.

Lukla Havalimanı, Nepal

Dünyanın en yüksek dağı olan Everest Dağ’ı yakınlarında bulunan bu havalimanı oldukça tehlikeli. Genellikle Everest’e tırmanmak isteyen insanlar bu havalimanına gelir ve bu noktadan tırmanışa başlarlar.

En tehlikeli havalimanları arasında ilk akıllara gelenlerden biri olan Lukla Airport, 527 metrelik tek bir piste sahiptir. 9,325 feet (2,842 metre) yükseklikte ve dağların arasında bulunan bu pist iniş ve kalkışlara sadece belirli şartlar altında açıktır.

Bu şartlar;

İniş ve kalkışların sadece gündüz zamanında, uygun hava koşullarında yapılabilir.

İniş – kalkış yapacak pilot en az 100 kere kısa iniş kalkış yapmış olması Nepal’de 1 yıldan fazla deneyime sahip olması ve en az 10 kere sertifikalı eğitmenle buraya iniş kalkış yapmış olması istenir.

Courchevel Uluslararası Havalimanı, Fransa

Courchevel Uluslararası Havalimanı’nın pisti dünyanın en tehlikeli pistleri arasında başı çeken pistlerden biridir. Fransa Alpler’inde ufak bir kasabada yer alan bu pist yalnızca 1700 feet (518 metre) uzunluğa sahiptir. Bu piste sadece sertifikalı pilotlar iniş kalkış yapabilir.

Pist kalkış için yeteri kadar hıza ulaşılamayacak kadar kısa olduğu için uçaklar genellikle kalkışını pistin sonundaki uçurumdan yapar.

Ayrıca pistin konumu nedeniyle pilotların buraya iniş için tek bir şansı vardır. Aletli iniş sistemi gibi yardımcı ekipmanlar da olmadığı için inişler sadece çok iyi hava şartlarında yapılır.

Gisborne Havalimanı, Yeni Zelanda

Bu havalimanı diğerlerinden çok daha farklı bir özelliğe sahip. Trafik yönetimi açısından dünyanın en tehlikeli pistleri arasında kendine yer bulan bu pistin ortasından bir tren rayı geçiyor!

Üç çim ve bir ana piste sahip olan bu havalimanında olası kazaların önüne geçmek için hava trafik kontrolörlerinin çok dikkatli çalışması gerekiyor.

Paro Havalimanı, Butan

Butan’da yer alan bu havalimanı, oldukça tehlikeli bir piste sahip. Dünyanın en tehlikeli pistleri arasında gösterilen bu pistin etrafı 5,500 metreye kadar ulaşan dağlarla çevrili. Piste iniş sırasında etraftaki dağlardan dolayı keskin dönüşler yapılması gerekiyor. Sadece gündüz vakti iniş ve kalkışa izin verilen pist için yalnızca 17 sertifikalı pilotun iniş kalkış izni var.


Diğer İçerikler İçin;

Türbülans Nedir? Ne Kadar Tehlikelidir?

Dünyanın En Büyük Uçak Mezarlıkları

 Uçağa Kuş Çarparsa Ne Olur?

 Dünyanın En Büyük Uçağı: Antonov An-225 Mriya

 Yolcu Uçakları Ne Kadar Yakıt Harcar?

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin