Ana Sayfa İstanbul HavalimanıBilgiler Dünyanın En Büyük Uçak Mezarlıkları

Dünyanın En Büyük Uçak Mezarlıkları

Yazan Umut Mert Arıkan
630 Görünümler

Uçak mezarlıkları dünyanın birçok yerinde karşımıza çıkabilecek yerlerdir. Uçakların belli bir ömrü vardır ve bu ömrü tamamladıklarında birçoğu uçak mezarlıklarına yerleştirilir. Bazı uçaklar, eğer iyi durumdalarsa, başka bir havayolu şirketi tarafından satın alınıp tekrar uçuşa hazır hale getirilebilir. Ancak büyük birçoğu bir daha havalanmaz. Büyük bir kısmı, sağlam parçalarının başka uçaklarda kullanılabilmesi için bu mezarlıklarda tutulur.

Birçok Uçak Mezarlığı Çölde Bulunuyor

En büyük uçak mezarlıkları incelendiğinde birçoğunun çöl üzerinde olduğu görülebilir. Bunun sebebi iklim şartlarıdır. Çölde yağmur ve nemin az olması uçakların gövde ve diğer tüm parçaların daha uzun bir süre sağlıklı kalmasını sağlıyor.

Ayrıca çöllerin sert zemini sayesinde mezarlıkların zemininin asfaltlanması gerekmiyor. Böylece büyük bir maliyetten daha tasarruf edilmekte.

Uçak Mezarlıkları

1. Davis-Monthan, Tucson/Arizona

2,600 dönüm üzerine kurulan ve yaklaşık 4,400 adet uçağı depolayan Davis Monthan’da bulunan uçakların büyük bir çoğunluğu emeli askeri uçaklar. Tesis, 309.  Havacılık ve Uzay Bakım Yenileme Grubu (309 AMARG) tarafından işletiliyor. Mezarlıkta B-52 bombardıman uçakları, B-29 Superfortresses, C-47 Skytrains, United Airlines Boeing 727-100 ve çok daha fazlasına ev sahipliği yapıyor.

Mezarlığa tek erişim otobüs turudur. Tur kontrollü bir şekilde yapılır. Yaklaşık bir saat süren turda otobüs çeşitli yerlerde durmaktadır, ancak kimsenin otobüsten inmesine izin verilmez. Uçak mezarlıkları, gerekli güvenlik önlemleri alınmazsa çeşitli kişiler tarafından zarara uğratılabilir.

2. Güney Kaliforniya Lojistik Havaalanı / Victorville (VCV)

Bu mezarlık ise Kaliforniya eyaletinde yer alan Victorville şehrinde Mojave çölünde bulunmaktadır. Buradaki kuru iklim uçak mezarlığı için oldukça avantaj sağlamakta. Ayrıca içinde Boeing 747’lerin bile inebileceği genişlik ve uzunlukta bir pisti bulunmaktadır.

Toplamda 275 adet olan, içlerinde British Airways, Singapore Airlines, Air New Zealand gibi şirketlerin emekli uçaklarının da bulunduğu birçok Airbus, Boeing, DC / MD-10 ve MD-11 şu anda Victorville uçak mezarlığında depolanıyor.

3.Tarmac Uçak Mezarlığı, Teruel Havaalanı / İspanya

Teruel Havaalanı, Doğu İspanya’nın Zaragoza’nın yaklaşık 100 mil güneyinde yer alır. Avrupa’daki en büyük uçak mezarlıkları denildiği zaman en başı çeken Tarmac Mezarlığı, 2013 yılında hizmete girdi. Deniz seviyesinden 1000 metre yüksekte inşa edilen bu tesis kuru havası sayesinde uçakların depolanması için mükemmel koşulları sağlamaktadır.

250 büyük uçağı idare etmek için tasarlanmış olan mezarlık, günümüzde uzun vadeli uçak park etme, geri dönüşüm, uçak boyama gibi hizmetler vermektedir.

Covid-19 salgını dolayısıyla bazı uçaklarını yere indirmeye karar veren British Airways gibi şirketler Boeing 747’lerinin bir kısmını Teruel’e gönderdi.

4. Asya-Pasifik Uçak Mezarlığı -Alice Springs- , Avustralya

2014 yılında hizmete giren ve 110 dönümlük araziye sahip olan Asya-Pasifik Uçak Mezarlığı Alice Springs havaalanının pistini kullanmaktadır. Bu pist Airbus A380 ve Boeing 747’lerin de inebileceği bir pisttir. Asya ülkeleri için ABD’den daha yakında olan bu depolama alanı, bu bölgedeki havayolu şirketleri için büyük avantaj sağlıyor.

Türkiye’de henüz ABD veya diğer ülkelerdeki gibi bir uçak mezarlığı bulunmuyor. Ancak geçtiğimiz yıllardan itibaren Atatürk Havalimanı’nda bazı emekli uçaklar açık arttırmayla yeni sahiplerini bulmak için bekliyor.

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin