Ana Sayfa BİLGİ Dronelar’ın Temel Bileşenleri-Drone 101 #2

Dronelar’ın Temel Bileşenleri-Drone 101 #2

Yazan Ali Berk Leylek
1041 Görünümler

Dronelar, dünya çapında en çok ilgi gören cihazlardan biri olmaya başlarken; drone üreticileri de ürünlerini daha gelişmiş ve kullanışlı sistemlerle donatmaya çalışıyorlar. Drone pilotları, araçlarının bakımını yaparken bazı temel parçaların ne işe yaradığını bilmelidir. Bu yazımızda Dronelar’ın en önemli parçalarından bahsedeceğiz.

Dronelar’ın temel bileşenleri sistemlerin kullanım alanlarına göre farklılık göstermezler. Kullanım alanlarındaki değişim diğer bileşenler üzerinde farklılaşmaya sebep olmaktadır. Yani siz cihazınızı satın alırken hangi amaçla kullanacağınızı belirleyip ona göre bir cihaz seçmelisiniz.

Kullanım alanlarına ve amaçlarına göre drone üzerine farklı görüntüleme modülleri, faydalı yük taşıma aparatları ya da ölçümleme sistemleri monte edilebilir.

Temel Bileşenler

Gövde (Drone İskeleti): Drone’un bel kemiği parçasıdır. Plastik, alüminyum, ahşap veya karbon fiberden üretilir. Üzerinde kontrolörleri, algılayıcıları ve iniş takımı gibi parçaları takmak için yerler, pervane ve motorlar için ayrılmış bölümler bulunur. Boyutları çapraz iki motor arasındaki uzaklıkla ifade edilir.

Pervaneler: Pervaneler dronelar’ın gücü uçuşa çevirdikleri parçalardır. Motor gücüne ve drone büyüklüğüne göre çapları ve özellikleri değişebilir. Pervaneler genellikle plastik malzemeden yapılır. Bu pervanelerin kaldırma gücü daha sert malzemeden yapılan pervanelere göre daha azdır, ancak örneğin karbon fiber malzemeden yapılan sert pervaneler, kırılması çok zor olduğu için herhangi bir kaza sırasında çarptıkları yere büyük hasar verebilir, insana çarpması halinde bıçak gibi kesebilir.

Motorlar: Motorlar pervaneleri döndüren parçalardır ve her pervane için bir motor gerekir. Genellikle fırçasız motorlar kullanılır. Motor seçimi drone ağırlığına göre yapılır ve genellikle motorların toplam itiş gücü drone ağırlığının iki katı olarak hesaplanır.

Elektronik Hız Kontrolcüleri (ESC): Elektronik Hız Kontrolcüleri motora hangi yöne ve ne hızda döneceğini söyleyen devrelerdir. Drone, üzerindeki uçuş kontrolcüsünden aldığı sinyale göre güç kaynağından gelen akımı ayarlayarak motorun hızını ve yönünü kontrol eder.

Uçuş Kontrolcüsü: Uçuş kontrolcüsü drone’un beynidir. Uzaktan kumandadan veya üzerindeki alıcılardan gelen bilgilere göre drone’un havada kalması için Elektronik Hız Kontrolcüsü yardımıyla motorlara ne hızda döneceğini bildirir.

Algılayıcılar: Modern dronelar, üzerlerinde birçok alıcıyla donatılmışlardır. Bu sayede verilen komutları çok hassas bir şekilde yerine getirebilir, farklı görevleri yapabilirler. Dronelar üzerinde en çok rastlanan algılayıcılar ivmeölçer, dijital pusula, jiroskop, barometre, GPS ve yakınlık algılayıcısıdır.

Gimbal: Dronelar uçarken titreşim oluşturdukları için, eğer görüntü almak için kullanılacaklarsa, mutlaka görüntüyü bu titreşimden izole edecek bir mekanizmaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kameraları direkt drone’a değil gimbal’a takmak gerekir.

Piller (Bataryalar): Drone pilleri kısa adı Li-Po olan Lityum Polimer ya da hibrit Li-Po’lar için Lityum İyon -Polimer pillerdir. Bu pillerin diğer tür pillere oranlar avantajı, bitene kadar aynı akımı vermeyi sürdürmeleridir. Bu yüzden drone uçuşunu pil azalsa bile aynı performansla sürdürebilir.

Uzaktan Kumanda: Dronelar’ı uzaktan kontrol etmek için zorunlu cihazlardır. Dronelar’ın üzerindeki kontrollerin tamamını kontrol edebilecek doğru kumanda cihazıyla uçuşa başlamak, doğru ve kontrollü bir uçuş için şarttır.

https://www.kentharita.com/bir-drone-nasil-yapilir/

Drone ve İHA’ların Sınıflandırılması

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından kontrolü sağlanan ve sertifikalandırılan İHA’lar; SHT-İHA mevzuatı kapsamında şu şekilde sınıflandırılmıştır:

  • İHA 0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 4kg aralığında olan İHA’lar,
  • İHA 1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar,
  • İHA 2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) – 150 kg aralığında olan İHA’lar,
  • İHA 3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dâhil) ve daha fazla olan İHA’lar.

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin