Ana Sayfa BİLGİ Drone Nedir?-Drone 101 #1

Drone Nedir?-Drone 101 #1

Yazan Ali Berk Leylek
1515 Görünümler

2000’li yıllarda teknolojinin gelişmesiyle yeni nesil birçok teknolojik ve karmaşık oyuncakla tanıştı. Uzaktan kumandalı arabalar işte bu oyuncaklardan sadece bir tanesiydi. O dönemden bu zamana kadar havacı mühendisler durmamış yeni bir cihaz üstünde çalışmışlar. Sonuç olarak, artık neredeyse hepimizin bildiği büyük bir sivrisineği andıran Drone üretilmiş ve farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Bu yazımızda Döner Kanatlı İnsansız Hava Araçları yani Drone’lardan bahsedeceğiz.

Drone Nedir?

Genel olarak bilinen adıyla Drone (Erkek Arı), Türkçe’de İnsansız Hava Aracı (İHA), İngilizce’de UAV (Unmanned Aerial Vehicle) olarak adlandırılan, bir operatör tarafından RC (Remote Control) uzaktan kumanda edilebilen veya kumandasız otonom olarak uçuş gerçekleştirebilen hava araçlarına verilen genel bir isimdir.

Uzaktan kumandalı hava araçlarının tarihi geçmişi 1800’lü yılların sonuna dayanmaktadır. Tarihte ilk uzaktan kumandalı hava aracı İngiliz mühendis Archibald Montgomery LOW tarafından geliştirilmiştir. Archibald Low aracı ilk olarak SİHA yani Silahsız İnsansız Hava Aracı olarak modellemiştir.

İnsansız Uzaktan Kumandalı araçlardaki gelişme birçok teknolojik buluş gibi öncelikle askeri amaçlar güdülerek planlanmıştır. Bu araçlar, II. Dünya Savaşı’nda Almanya, Vietnam Savaşı’nda da ABD tarafından çok yoğun kullanılmıştır.

İnsansız Hava Araçları başlangıçta istihbarat amaçlı kullanılsa da aslen saldırı amaçlı kullanılmasıyla insanlık tarafından tanınmaya başlandı. Ülkemizde ise, terörle mücadele amacıyla 1990’lı yılların başından itibaren envanterlere giriş yaptı.

Drone’ların Temel Prensipleri

Döner Kanatlı İHA’lar yani Dronelar dikey iniş kalkış yapabilen, kalkış için pist yada rampa tarzı alanlara ihtiyaç duymayan sistemlerdir. Bu sistemler çok enerji harcarlar bundan dolayı menzilleri kısadır. Menzilleri hava şartlarına göre değişmekle birlikte bataryanın sağlığı da önemlidir. Multicopterler olarak da adlandırılan döner kanatlı bu sistemler motor sayılarına göre Tricopter (3), Quadcopter (4), Hexacopter (6) ve Octacopter (8) türleriyle bilinirler.

Drone’ların Kullanım Alanları

Günümüzde insanın yapamadığı birçok işi robotlar veya insanlar tarafından kontrol edilen küçük cihazlar yapmaktadır. Bu açıdan bakıldığında Dronelar, insanların verimli performans gösteremediği alanlarda boyutu, hızı ve manevra kabiliyetleriyle önemli bir araç haline gelmiştir. Bazı durumlarda drone kullanımı yasa ve kurallarla yasaklansa da kullanıldığı sektörlerde oldukça verimli çalışmalarıyla kullanımı tabana yayılmş durumdadır.

Drone 101 Serisinin devamı gelecektir…

Related Articles

3 Yorumlar

Avatar
Hülya Sarıkaya Nisan 4, 2021 - 5:15 pm

Bilgilendirme güzel bu mesleği seçmek isteyen gençlere rehberlik etmeniz alkışlanacak bir hareket devamını bekliyoruz

Yanıtla
Avatar
GÜLCE SERBEST Nisan 4, 2021 - 5:30 pm

Her geçen gün yaygınlaşmaya devam eden ve gündemde olan bu teknoloji hakkında değerli bilgilendirmeniz için çok teşekkürler, serinin devamını heyecanla bekliyoruz.

Yanıtla
Avatar
Nazan Hüyüktepe Nisan 6, 2021 - 10:32 am

İstikbal göklerdedir;
Çünkü göklerini koruyamayan milletler yarınlarından asla emin olamazlar…

Her işte olduğu gibi havacılıkta da en yüksek seviyede, gökte seni bekleyen yerini az zamanda dolduracaksın.

Ey Türk Genci! Kısa Zamana gökte seni bekleyen yerini alacaksın.

15 Mayıs 1925 – Türk Tayyare Cemiyetinin açılış töreni.
Mustafa Kemal Atatürk İlgiyle yazılarının devamını bekliyorum.Tebrikler.

Yanıtla

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin