Ana Sayfa BİLGİ Pratik Bilgiler- Aletli İniş Sistemi – ILS Nedir?

Pratik Bilgiler- Aletli İniş Sistemi – ILS Nedir?

Yazan Ece Bahadır
873 Görünümler

Aletli İniş Sistemi pilotların kötü hava koşullarında görüş mesafesinin çok düşük olduğu zamanlarda kullandığı bir sistemdir. Pilotlara istikamet ve süzülüş hattı bilgisi veren Aletli İniş Sistemi uçağın piste güvenli iniş yapmasını sağlayan seyrüsefer yardımcı sistemidir.

Instrument Landing System, pist başına yerleştirilmiş vericiler sayesinde uçakların inişine yardımcı olur. Ancak bu durumda pilot devreden çıkmadan inişi kendisi yapar. Sadece pilota yardımcı olan ILS, kötü hava şartlarında herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmasına engel olur. Pilot inişe 150-200 feet kala genelde kontrolü devralır.

Instrument Landing System

Aletli İniş Sistemi’nin bir diğer olumlu yanı uçak üzerinde az alet gerektirmesidir. Buna ilaveten diğer seyrüsefer sistemler ile kullanılabilir bir sistemdir. ILS genelde kötü hava koşullarında kullanıldığı için atmosfer olaylardan kesinlikle etkilenmezdir ve uzun ömürlüdür. 

Her Hava Meydanında ILS Bulunuyor Mu?

ILS, bu anlamda modern jetlerde bulunan en önemli programların başında gelir. Ancak her hava meydanında ILS kullanılması mümkün değildir. Bunun için havalimanının Aletli İniş Sistemi’ne sahip olması gerekir. Havaalanının bulunduğu yerin çevresel arazi kodlarının uygun olması gerekir ve bu sistem oldukça maliyetli bir sistem olduğu için her hava meydanında bulunmaz.

Diğer İçerikler İçin;

IATA ve ICAO Kodları Nedir? Bu Kodlar Ne İşe Yarar?

Uçak Motorları Yerde Nasıl Korunuyor?

Flightradar’daki Mavi Uçaklar ve Project Loon

Beyaz Balina; Airbus Beluga

De-Icing /Anti Icing Nedir? Ne İşe Yarar?

Related Articles

1 Yorum

Avatar
Sedanur AKSOY Mart 26, 2021 - 4:51 pm

Çok doğru ve bilgilendirici bi yazı olmuş arkadaşım🥰

Yanıtla

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin