Ana Sayfa HABERLERHavacılık Tarihi AIR FRANCE ”KAÇIRILAN UÇAK”

AIR FRANCE ”KAÇIRILAN UÇAK”

Yazan Doğukan Çelebiler
642 Görünümler

24 Aralık 1994 Air France 8969 Uçuşu


Air France 8969, Cezayir’deki Houari Boumediene Havalimanı’nda 24 Aralık 1994’te Cezayir Silahlı İslami Grubu tarafından kaçırılan Air France uçağıydı. Air France’ın Cezayir uçuşlarında tamamen rota için gönüllü olan insanlardan oluşan ekipler vardı. Cezayir, kaçırılma sırasında iç savaş halindeydi. Cezayir’e uçan uçak, füze saldırıları ihtimaliyle karşı karşıya kalmıştı.

Henüz uçak kalkmadan uçağı rehin alan 5 kişi, Cezayir’de tutuklu bulunan İslami Selam Cephesi’nin 2 liderinin serbest bırakılmasını ve polisin önünü tıkadığı uçağın Fransa’ya uçuşuna izin verilmesini istediler. Ancak Cezayir yetkilileri bu talepleri reddedince, 3 yolcuyu öldürmek zorunda kaldılar. Ölen kişiler Cezayirli bir polis, Vietnamlı bir diplomat ve Fransa Büyükelçiliği’nde çalışan bir kişiyi infaz ettiler. Amaçları Paris’teki Eyfel Kulesi üzerine uçağı düşürmekti.

Bernard Delhemme görevli kaptan, Jean-Paul Borderie yardımcı pilot ve Alain Bossuat uçuş mühendisiydi. Kuyruk numarası F-GBEC olan Airbus A300B2-1C, ilk olarak 28 Şubat 1980’de uçuşunu yapmıştı.

Fransız hükümetinin de baskısıyla uçağın Paris’e uçmasına 26 Aralık tarihinde izin verildi. Ancak uçakta Paris’e gidecek kadar yakıt yoktu bu sebeple Marsilya’ya gideceklerdi. Uçak pist başına geldiğinde Kaptan pilot Bernard Delhemme’nin, terörist başı olan Yahya’dan bir istediği vardı. ” Uçak kalktıktan sonra, uçağı havada patlatmamasıydı.” Sonuç olarak uçak havalandı.

Uçak, Marsilya Havalimanı’na iniyordu ama teröristler ne ile karşılaşacaklarından habersiz fakat mutlu görünüyorlardı. Fransız hükümeti, uçağı diğer uçakların yanına değilde havalimanı’nın en tenha yerine doğru yönlendirilmesini sağladı. Yolcular da Fransa’ya geldikleri için mutlu ama stres altındaydı. Teröristler uçağa yakıt alıp hemen Paris’e basın toplantısı yapmak için gideceklerini söylüyorlardı ama üst tarafta belirttiğim gibi amaçları Eyfel Kulesi’ne saldırmaktı.

Marsilya’ya inen uçağa Fransız özel birlikleri (GIGN) operasyon düzenleyecekti. Yaklaşık 16 dakika süren ve aralıksız ateş açılan operasyonda teröristler öldürüldü, yolcuların tümü sağ olarak kurtarılırken, 13 yolcu, 9 polis ve 3 kabin görevlisi yaralanmıştı. 

Julien Leclercq 2010 yılında yönetmenliğini yaptığı ”Saldırı” L’Assaut filmini yayınladı.

Related Articles

Yorum Bırakın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi Edinin